Metin Altıok

“Ne zaman bir dosta gitsem, evde yoklar” deyip, sonra dostlarıyla bir ateş cehennemindeyken “Yaşamak görevdir bu yangın yerinde / Yaşamak, insan kalarak” diyebilen, özlemi 21 yıldır içimizi yakan bir güzel insanı, Metin Altıok’u anlattık sizler için…

   14 Mart 1940 yılında İzmir’de doğan yazarımız Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümü mezunudur.  2 Temmuz 1993 günü Sivas Madımak Otelinde yakılan aydınlarımızdan biriydi. O bir şiir serüveninin kahramanı olarak, şiir sevenlerin gönlünde şimdi.

1967’de Ankara Fransız Kültür Merkezi’nde ilk resim sergisini açtı (Çetin Sipahi ile birlikte). Daha sonraki yıllarda yine Fransız Kültür Merkezi’nde, Ankara Sinematek Derneği’nde (Orhan Taylan’la birlikte), Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde resimlerini sergiledi.1979’a kadar Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde çalıştı. 1979 yılında Bingöl Lisesi felsefe öğretmenliğine atandı. 1987-1990 arası aynı görevi Karaman Lisesi’nde sürdürdü. 1990 yılı başında emekliye ayrılarak Ankara’ya yerleşti.

Ataol Behramoğlu, Büyük Türk Şiir Antolojisinde şairin şiirini anlatıyor: “Metin Altıok’u şiirleri 70’li yıllarda yayınlanmasına karşın, şiirlerin kaynakları bakımından 60’lı yılların geç ürün veren bir şairi olarak nitelemek gerekir. Bu kuşağın en romantik, duygucu şairleri arasında. Dili yalın, benzetme yapmayı, anlaşılması güç olmayan simgeleri kurmayı seviyor.”

Pir Sultan Abdal Kültür Şenliği için gittiği Sivas’ta, 2 Temmuz 1993 günü şeriatçıların saldırısına uğrayan Madımak Oteli’ndeki yangından ağır yaralı olarak kurtulduysa da 9 Temmuz 1993 günü, yangında yaşamlarını yitiren 36 arkadaşıyla aynı kaderi paylaştı.

 

“Kıyamet çoktan koptu,

Haberiniz yok.

Siz hala güneşin, her sabah doğuşuna güvenin.”

 

Makbule Ateş

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Metin Altıok

%d blogcu bunu beğendi: