PADİŞAH III.MURAT’ IN YAŞANMIŞ HİKAYESİ

Padişahlarımız devleti yöneten iyi devlet adamları, hemde müslümanlık görevlerini tam olarak yapan  iyi birer müslümandılar.

Aynı zamanda da padişahlarımız birer şair,birer ebru, birer Hat ve tezhiple ilgilenirken kimiside iyi bir mimar ve musiki ile ilgilenirlerdi.

Yani her konuda bizlere örnek olmuşlardı.

Padişahlarımızdan olan III.Murat Han Hz.leri.

Rivayet göre Padişah III.Murat Han,

“İbadetin en makbulü vaktinde kılınan namazdır” hadis-i Şerifine uyarak tüm namazlarını hayatı boyunca vaktinde kılmıştır.

 

Bir gün padişah III.Murat gecenin bir yarısı zikir çekip Allah(c.c)ı zikredip tesbih ederken kendisine uyku çok bastırdığı için uykuya dalar ve uzun süre uyur .Gözlerini açtığında  güneşin doğduğunu,sabahın  olduğunu farkeder.

Ve dolayısı ile uyanamamış ve Sabah namazını zamanın da kılamamıştır.Hayatında ilk kez uyanamayıp sabah namazını eda edemediğî için o kadar üzülmüş, okadar ağlamış ki, bu durumunu kendi deyimiyle “Gaflet” olarak nitelendirmiş ve hıçkıra hıçkıra ağlayarak yazmaya başlamış.

 

“Uyan Ey Gözlerim Gafletten Uyan

Bu dünya fânidir sakın aldanma

Mağrur olup tac-ı tahta dayanma

Yedi iklim benim deyu güvenme

Uyan ey gözlerim gafletten uyan

Uyan uykusu çok gözlerim uyan”

 

“Namaz dinin direğidir”.

Müslümanların en önemli ibadetlerin’den biridir namaz.

ALLAH yaşanmış bu güzel örnekten ders çıkarmayı, huşu içinde kılmayı ve vaktinde kılınan namazın her şeye bedel olduğunu anlamayı nasip etsin inşallah.

 

Hülya Alptekin

Sıradaki içerik:

PADİŞAH III.MURAT’ IN YAŞANMIŞ HİKAYESİ

%d blogcu bunu beğendi: