‘Ceylanpınar’da Bir Gün’ Sinema Filmi

Yönetmenliğini Neşet Bozkurtun yaptığı sanat filmi 'Ceylanpınar'da Bir Gün' Sinema Filmi’film festivallerinden alnının akıyla döndü

Belgesel çekmeye çalışan iki kişinin başından geçenleri anlatmaktadır. Kimi zaman komik anlarını kimi zamanda çatışmalarını ele alan Fikir ayrılıklarnın yersiz çatışmalara neden olduğunuda göstermektedir.Film Şanlıurfa Ceylanpınar’da Suriye sınırında Belgesel cekmeye calışan biri Ceylanpınar’lı diğeri İstanbul’lu iki arkadaşın film aşamasında yaşadıkları sıkıntılar ve kendi aralarında ki fikir ayrılıklarını anlatmaktadır. Yönetmen Doğuludur ve kendi topraklarında belgeseli çekmek istemektedir. Kameraman ise batıda doğup büyümüş ve ön yargılarla dolu biridir. Filmde Bu çatışmaları dostluğu sıkıntıların yanı sınra aşılan ön yargıları görmekteyiz.

İlgili İçerikler:

Yönetmen görüşü

‘Kendi bildiğin doğru her zaman doğru değildir’ sözündeki gibi önyargıların bir gün gibi kısa bir süre içerisinde nasıl yok oluşunu insanlara göstermek. Aslında paylaşacak çok şey varken bir birimizi harap etmenin yersiz olduğunu hep beraber daha mutlu ve huzurlu olduğumuzu görebiliriz. Bizler oluşturduğumuz ön yargılarımızı yenmek için çaba sarfetmek yerine daha da körüklemeyi benimsememeliyiz.

Yapımcı ve Yönetmen: Neşet Bozkurt

Senaryo:Özcan Tekdemir

Görüntü Yönetmeni:Özcan Tekdemir-Can Saygı

Müzik : Cemal Çınar-Hatun Çınar

Yorum Yap