Sosyal medyanın insanlar üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri

Hayatımızın en vazgeçilmez parçalarından biri olan sosyal medya; kullanım amaçlarına göre kişiye olumlu ve olumsuz düşünceler empoze edebiliyor. Sosyal medyayı iyiye kullandığımızda çok faydasını görebileceğimiz gibi kötüye kullandığımızda da çok ciddi zararlarıyla karşı karşıya kalabiliriz. Fakat bazı durumlarda kontrolümüz dışında kötü içeriklere (müstehcen, kumar, yalan ve yanlış bilgiler, sahte reklamlar gibi) maruz kalabiliyoruz. Örneğin; sosyal medyada herhangi bir konuyu araştırırken konuyla alakası olmayan ve aniden karşımıza çıkan zararlı veya çirkin diye ifade edebileceğimiz içerikleri görebiliyoruz. Yetişkin bir internet kullanıcısı için bu durum her ne kadar erken kontrol edilebilse de çocuklar için bu mümkün olmayabilir. Dolayısıyla bu kötü içeriklerden en çok etkilenler çocuklar oluyor.
Son zamanlarda sosyal medyada insanların ilgi odağı haline gelen ve başkalarının giyecek elbisesi, yiyecek yemeği olup olmadığı düşünülmeden alınan elbiseler, ayakkabılar ve yemekler sosyal medya üzerinden diğer kullanıcılarla rahatça paylaşılabiliyor. Bu durum ilk başlarda tepki gördüyse de sonradan alışılmaya ve normalleşmeye başladı. Tarihimizle, kültürümüzle, örf ve adetlerimizle bağdaşmayan ve normalleşen bu olumsuz değişimler kişinin kendinden uzaklaşmasını ve toplumdan soyutlaşmasına neden olmaktadır. Sosyal medya hemen herkesin kullanabileceği bir araç olduğu için insanların bir başkasının özeline izinsiz bir şekilde erişebilme sorununa da sebebiyet verebiliyor. “Sosyal mühendis” olarak da bilinen hackerlar kişilerin özel fotoğraflarına, iletişim bilgilerine veya ne zaman, nerede, ne yaptığını öğrenerek bunu kötüye kullanabiliyor. Böyle bir durumun yaşanması kullanıcıları mağdur edebilir, psikolojik açıdan etkileyebilir.

 

Sevdiğimiz yazarları, şairleri, siyasetçileri, siyasi partileri, araba markalarını yakından takip etmemize olanak sağlayan sosyal medya bunların yanında çeşitli konuları içeren (örn; yemek tarifleri, felsefe, tarih) ve kolayca etkileşime geçebileceğimiz sayfaları/kullanıcıları da barındırıyor. Böylece ilgimizi çeken konuları, kişileri detaylı olarak takip edebiliriz. Sosyal medyada istediğimiz her konuyu, kişiyi rahatça bulmak kişiye sosyal medyada fazla zaman harcamasına sebep olabilir. Ki biz insanlar sosyalleşmek için sosyal medyayı kullanarak çoğu zaman farkında olmadan daha da asosyal bir duruma düşebiliyoruz. Aile içinde ebeveynlerin ve çocukların sohbetten yoksun olmalarının başlıca sebeplerinden biri olan sosyal medya, gereğinden fazla kullanıldığı sürece kişilere, kişilerin psikolojilerine, kişiler arasındaki bağlara zarar verecektir.

Yaşam standartı yüksek olan kişilerin sosyal medya aracılığıyla bilinçli olarak paylaştığı arabaları, tatilleri, yedikleri, içtikleri bu imkanlardan mahrum olan insanların ezik psikolojisine, aşağılık kompleksine bürünerek içinde bulunduğu hayat şartlarından keyif almamasına neden olabiliyor. Sosyal medyanın herkese açık olması, herkesin fotoğraf, video ve özellikle herhangi bir konuda yetersiz ve eksiz bilgiye sahip olmasına rağmen ispatı doğrulanmamış yazılar paylaşmasına imkan sağlıyor istenmeyen durumlarla karşılaşmamıza, bilgi kirliliğine, insanların yanlış yönlendirilmelere maruz kalmasına sebebiyet verebiliyor. Çektiği videoda argo kelimeler kullanan birine rastlamak mümkün olan sosyal medyayı bilinçli kullanmamız gerek toplumsal ahlakımız gerekse de kişisel davranış, tutum ve düşüncelerimiz için de büyük önem taşıyor.

 

Celal can

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Sosyal medyanın insanlar üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri

%d blogcu bunu beğendi: