Kitap uyarlaması muhteşem 10 Yabancı dizi

Pandemi dönemini lehinize çevirmek isterseniz mutlaka bu dizilere göz atın deriz. Zira en güzel yatırım kişinin kendi öz benliğine olan yatırımdır. Kendimizi geliştirmek adına muhteşem kitaplardan uyarlanan bu dizilere bir göz atalım. Tam tamına 10 kitaptan uyarlanan dizileri sizler için inceleyip analiz ettik ve şimdi sıra sizin beğeninize sunmakta. Başlıyoruz…

 

Sherlock – Arthur Conan Doyle

Sherlock, Mark Gatiss tarafından televizyon için geliştirilen Sir Arthur Conan Doyle’ın aynı adı taşıyan romanlarına dayalı Britanya televizyon dizisi. Dizinin 90 dakikalık ilk bölümü 25 Temmuz 2010 günü BBC One televizyon kanalında, “Mini-Dizi” olarak yayımlanmaya Mayıs ayında başladı.

Game Of Thrones – George R. R. Martin

Game of Thrones, David Benioff ile D. B. Weiss tarafından yaratılan fantastik televizyon dizisidir. Dizi, ABD televizyon kanalı HBO’da yayınlanmaktadır. George R. R. Martin’in epik fantezi serisi Buz ve Ateşin Şarkısı’ndan uyarlanmış olan dizi, adını serinin ilk kitabından almaktadır.

American Gods – Neil Gaiman

American Gods, Neil Gaiman’ın 2001 tarihli aynı adlı romanına dayanan ve Bryan Fuller ve Michael Green tarafından premium kablo ağı Starz için geliştirilen bir Amerikan fantastik drama televizyon dizisidir.

Girlboss – Sophia Amoruso

Şubat 2016’da Netflix’in Amoruso’nun otobiyografisi #Girlboss’a dayanan bir dizi sipariş ettiği açıklandı . İlk sezonun 13 bölümlük sipariş aldığı açıklandı. Haziran 2016’da Britt Robertson , dizinin kadrosuna katıldı.  Aynı ay Johnny Simmons , Alphonso McAuley ve Ellie Reed kadroya katıldı. Temmuz 2016’da Dean Norris oyuncu kadrosuna tekrarlayan bir rolle katıldı. 

Ana çekimler gerçekleşti San Francisco ve Los Angeles .

İnceleme toplayıcı Rotten Tomatoes , ilk sezona 25 yoruma dayalı yüzde 32 ve ortalama 5,94 / 10 puan veriyor.  Metacritic , seriye 13 eleştirmene dayanarak 100 üzerinden 53 puan veriyor ve “karışık veya ortalama incelemeler” gösteriyor.

Bazı eleştirmenler ana karakterin hoşlanmamasını eleştirdi, ancak Robertson’ın portresini övdü. 

Eleştirmenler, gösterinin feminist bir mesaj sunup sunmadığına göre ikiye ayrıldı. New York Post’tan Jennifer Wright , Sophia’nın bencilliğinden dolayı gösteriyi “feminist sahtekarlık” olarak nitelendirdi. Ancak, The Federalist’ten Amy Otto, Sophia’nın kendi vizyonuna dayanarak kendi markasını yaratma biçiminde bir güçlenme hikayesi olarak övdü. 18 Nisan 2018’de Zimbio, gösterinin ” Degrassi’nin unutulmuş tuhaf kuzeni gibi” olduğunu söyleyerek eleştirdi . 

 

Altered Carbon – Richard Morgan

Altered Carbon, Laeta Kalogridis tarafından oluşturulan ve İngiliz yazar Richard K. Morgan’ın aynı isme sahip “Değiştirilmiş Karbon” adlı 2002 çıkış yıllı romanına dayanan, 2 Şubat 2018’de yayımlanan bir Amerikan cyberpunk internet televizyon dizisidir.

13 Reasons Why – Jay Asher

Ölmek İçin On Üç Sebep ya da İngilizce özgün adıyla 13 Reasons Why, Jay Asher’ın aynı adlı romanından Brian Yorkey tarafından Netflix için uyarlanan Amerikan gençlik web televizyon dizisidir.

Orange Is The New Black – Piper Kerman

Orange Is the New Black (bazen OITNB şeklinde kısaltılır), Jenji Kohan tarafından yaratılan ve ilk olarak 11 Temmuz 2013’te çevrimiçi video dağıtım ağı Netflix’te yayınlanan Amerikan komedi-drama dizisi. Piper Chapman’ın kendi hapishane deneyimlerini anlattığı Türkçeye Yeni Moda Turuncu adıyla çevrilen Orange Is the New Black: My Year in a Women’s Prison kitabına dayanan dizi Lionsgate Television ve Tilted Productions şirketlerinin yapımcılığında çekilmektedir. Dizinin ikinci sezonu 6 Haziran 2014’te yayınlanmıştır. Üçüncü sezon ise 2015 yılında yayınlanmışdır. Dizi, 66. Primetime Emmy Ödülleri’nde 12 adaylık elde etmiştir.

Konu

Dizi, New York’ta yaşayan biseksüel kadın karakter Piper Chapman’ın (Taylor Schilling) etrafında gelişir. Piper on yıl önce üniversitedeyken tanıdığı bir uyuşturucu satıcısı olan kız arkadaşı Alex Vause (Laura Prepon) yüzünden 15 aylık hapis cezası alır. Planları altüst olan Piper, nişanlısı Larry Bloom (Jason Biggs) ile olan New York City’deki normal hayatını bırakarak, cezasını federal hapishanede çekmeye başlar. Piper, Alex’le aynı hapishaneye düşer. Bir müddet sonra Alex’le tekrar bir araya gelir ve hapishanedeki diğer mahkûmlarla baş etmeye çalışır.

 

Handmaid’s Tale – Margaret Atwood

Dizi, Kanadalı yazar Margaret Atwood’un 1985 yılında yayınladığı Handmaid’s Tale isimli distopya romanından Hulu tarafından 2017 yılında uyarlandı. Çarpıcı konusu ve oyunculukları ile tüm dünyada geniş bir izleyici kitlesine ulaşan Handmaid’s Tale ülkemizde BluTv’de yayınlanıyor.

Outlander – Diana Gabaldon

Outlander, yazar Diana Gabaldon’un aynı ada sahip tarihi zaman yolculuğu kitabı dizisine dayanan bir televizyon dizisidir. Ronald D. Moore tarafından geliştirilen ve Starz için Sony Pictures Television ve Left Bank Pictures tarafından üretilen programın prömiyeri 9 Ağustos 2014’te yapıldı.

Big Little Lies – Liane Moriarty

Big Little Lies, ilk bölümü HBO kanalında 19 Şubat 2017 yayınlanan televizyon dizisidir. Yönetmenliğini jean-Marc Vallee’nin yaptığı ve Nicole Kidman, Laura Dern, Reese Witherspoon, Alexander Skarsgard, Zoe Kravitz ve Shailene Woodley gibi isimlerin olduğu dizi.

Sıradaki içerik:

Kitap uyarlaması muhteşem 10 Yabancı dizi