Tolkien’in evini almak için kampanya

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinde rol alan oyuncular, filmlere konu olan romanların yazarı J.R.R. Tolkien’in, romanlarını yazdığı evini satın almak için kampanya başlattı. Aralarında Ian Mckellen ve Martin Freeman gibi başrol oyuncuları bulunan topluluk, İngiltere’de bulunan evi satın aldıktan sonra edebiyat merkezine dönüştürecek.

Modern fantezi dünyasının babası olarak anılan J.R.R. Tolkien, Orta Dünya’ya dair hikayeleri, karakterleri ve oluşturduğu kurgusal dillerle biliniyor.Bununla birlikte Ortaçağ Avrupa edebiyatı ve mitoloji üzerine çalışmalar yapan Tolkien, Oxford Üniversitesi’nde profesördü. Öte yandan Tolkien’in Oxford’da geçirdiği yıllarda yaşadığı ev kısa süre önce satışa çıkarıldı.

Independent Türkçe’nin Screen Rant’in haberinden aktardığına göre; Gandalf’ı canlandıran Sir Ian McKellen, Gimli’yi canlandıran John Rhys-Davies ve Bilbo Baggins’i canlandıran Martin Freeman, Tolkien’in en meşhur eserlerini kaleme aldığı evi satın almak ve korumak için bir araya geldi.

Dünyaca ünlü yazar J.R.R. Tolkien’in 17 yıl boyunca yaşadığı ve romanlarını yazdığı Oxford’un Northmoor Road’da bulunan evini satın almak için kampanya başlatıldı.‘Northmoor Projesi’ adı verilen kampanyayı başlatan ve aralarında Ian Mackellen, Martin Freeman ve John Rhys-Davies gibi aktörlerin bulunduğu topluluk, başarılı olursa evi edebiyat merkezi halinde getireceklerini açıkladı.

Kampanyanın 6 milyon dolar toplayarak evi satın alması ve uygun bir edebi merkez haline getirmesi umuluyor.Tolkien’in eserleri 1960’lardan bu yana hep popüler olmaya deva etse de özellikle Peter Jakcson’ın filmleri bu popülaritenin katlanmasında önemli pay sahibi.

Kampanya için bir web sitesi oluştururan topluluk, web sitesi aracılığıyla bağış toplamaya başladı.

Sıradaki içerik:

Tolkien’in evini almak için kampanya