GÜLDÜRMEDE SEVİYE

İnsanları güldürmek amacıyla çekilen dizi ve sinema filmlerine baktığımızda insanları güldürmek için argo kelimelerle espiriye ihtiyaç var mı?

Senarist – yönetmen tecrübesini kullanarak toplumu iyi analiz ederek ve insanlara nasıl yaklaşırsak insanları güldürürüz diye düşünmelidir. Bunun yanında filmlerde oynayan oyuncuların ustalığı ile birleşirse argo kelime kullanmadan da insanlar güldürülebilir. Özelikle bu ustalığı Yeşilçam filmlerinde çokça görebiliyoruz. Günümüzde çekilen birtakım filmler de argo konuşmalarla izleyiciyi güldürmeye çalışılmakta. Tabi bu böyle olunca filmin izlenme yaş ortalaması değişmekte. Film başlamadan önce ‘’kötü örnek teşkil eder’’ uyarısı gelir bu yüzden de ailece izlenmesi mümkün olmamakta. Bu yüzden de aileler tarafında izlenilmemekte.

 

Yönetmenlere bunun sebebini sorduğumuzda espiriyi yapan oyuncu ya espiriyi yaparken o anı tam seyirciye yansıtamıyor ya da günlük hayatta kullanılan argo kelimelerle güldürmeye çalıştıklarını belirtirler. Yeşilçam filmlerinde oynayan oyuncuların doğalıkları ve oynadıkları rolleri o kadar samimiyetle anlatıyorlardı ki seyirciyi en ufak bir hareketle dahi güldürüyorlardı. Bazı usta oyuncular konuşmadan espiri yapmadan duruşu ile seyirciyi rahatlıkla güldürebiliyordu. Kemal Sunal, Adile Naşit, Şener Şen, Zeki Alasya, Metin Akpınar, İlyas Salman, Ali Şen gibi birçok usta oyuncuları sayabiliriz.

Sıradaki içerik:

GÜLDÜRMEDE SEVİYE

%d blogcu bunu beğendi: