Berlin Filarmoni Orkestrası’na kabul edilen ilk Türk kemancı Hande Küden

Keman sanatçısı Hande KüdenBerlin Filarmoni Orkestrası’na asil üye olarak kabul edildi. Bir yıldır çaldığı Filarmoni’nin birinci keman grubuna asil üye olarak katılan ilk Türk kemancı olan Küden, Orkestra’nın web sitesindeki açıklamasında, “Berlin Filarmoni müzisyenleriyle birlikte çalmayı 13 yaşındayken hayal ediyordum ve şimdi hayalim gerçek oldu. Harika meslektaşlarımla birlikte performans sergilemekten ve şahane bir keman grubunun parçası olmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.

FAZIL SAY’DAN TEBRİK

Piyanist ve besteci Fazıl Say da Küden’in başarısını Twitter’da kutlayarak şunları söyledi:

“Bravo sevgili Hande, olağanüstü bir başarı. Yürekten tebrik ederim. Keman sanatçısı Hande Küden, bir yıldır çaldığı Berlin Filarmoni Orkestrası 1. keman grubuna asil üye olarak kabul edildi. Berlin Filarmoni Orkestrası’na Türkiye’den kabul edilen ilk keman sanatçısı.”

 

Küden, Eylül 2019’dan bu yana Berlin Filarmoni’nin birinci keman grubunun bir üyesi.

Filarmoni’ye katılmadan önce Alman Senfoni Orkestrası Berlin’de konser şef yardımcısı olarak birkaç yıl çalıştı.

Küden, Filarmoni ile çalarak mükemmeliyetçiliği öğrendiğini söyleyerek, “Arka arkaya ne kadar konser verirsek verelim, her biri eşit derecede önemli ve aynı tutkuyla çalınmalı” ifadesini kullandı.

 

HANDE KÜDEN KİMDİR?

2001 yılında Daniya Kaynova ile Adana’da keman eğitimine başlayan Küden, II. “Gülden Turalı” Keman Yarışması, XIV. Edirne Uluslararası Oda Müziği Yarışması, “Necdet Remzi Atak” Keman Yarışması ve X. Independent Music Competition “Individualis” gibi yarışmalarda birincilik ödülleri aldı ve Berlin “IbolykaGyarfas” Keman Yarışması’nda özel ödül kazandı.

2007 yılında şef Cem Mansur’un kurmuş olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın dört sene boyunca başkemancılığını yapmış olan Küden, 2012’de yılında TUGFO eşliğinde Hüseyin Sermet ve Efe Baltacıgil ile Beethoven Triple Konçertosunu 2012 Bonn Beethoven Festivalinde seslendirdi, 2017 yılında ise Tchaikovsky Keman Konçertosunu Arte Tv‘nin de canlı yayınladığı Berlin Young Euro Festivalinde seslendirdi.

2013’te İKSV’nın “Aydın Gün Teşvik Ödülü”ne layık görülen Küden, 2014’te 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Andante dergisi tarafından “Yılın Genç Müzisyeni” seçildi. 2018’de ise Küden’e Adana Rotary Klubü tarafından Meslek Hizmet ödülü verildi.

Türkiye’de vermekte olduğu solo konserlerin yanı sıra, oda müziği konserleri de veren Küden, 2011 yılında kurmuş oldukları Lepidus Quartet’in 1. kemancılığını sürdürüyor.

Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin’de Stephan Picard ile keman, Tabea Zimmermann ile keman ve viyola dallarından mezun oldu. Eğitimi süresince Hanns Eisler “Lucia-Loeser” Bursu ve DAAD Sanatçı Bursunu aldı.

Küden, Deutsche Symphonie Orchester Berlin ve Berlin Filarmoni Orkestraları’nın akademilerini başarıyla tamamladıktan sonra 2016 yılında Deutsches Symphonie Orchester Berlin’in Konzertmeister yardımcılığını kazandı.

2019’dan itibaren kariyerine Berlin Filarmoni Orkestrası’nın 1. keman grubu üyesi olarak devam ediyor. Filarmoni’ye asil üye olarak kabul edildi.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Berlin Filarmoni Orkestrası’na kabul edilen ilk Türk kemancı Hande Küden