Filmden önce okumanız gereken 9 kitap

Dünya çapında çok okunan, çok satan kitaplar sık sık sinemaya uyarlanıyor. 2017 bitmeden vizyonda izleyeceğimiz bazı filmlerin gerçek hikayesini okumak için acele edin…
Dünya çapında çok okunan, çok satan kitaplar sık sık sinemaya uyarlanıyor. 2017 bitmeden vizyonda izleyeceğimiz bazı filmlerin gerçek hikayesini okumak için acele edin…

1- Kara Kule, Stephen King, Altın Kitaplar, 13 TL.

1- Kara Kule, Stephen King, Altın Kitaplar, 13 TL.
 

NE ANLATIYOR: Siyahlı adam kaçıyor, katil kovalıyor. Bu kovalamaca yolun sonundaki Kara Kule’de bitecek. Çılgın bir kâhin, konuşan iblisler, ölmemiş bir çocuğun ruhu Kara Kule’de…

BAŞROLLERDE KİM VAR: Idris Elba’nin ve Matthew McConaughey’in başrolde yer aldığı kadrosuyla sinemaya uyarlanıyo. Filmde Idris Elba, silahşorü canlandırıyor.

2- O, Stephen King, Altın Kitaplar, 31 TL.

2- O, Stephen King, Altın Kitaplar, 31 TL.
 

NE ANLATIYOR: Küçük bir Amerikan kasabası olan Derry’yi diğer kasabalardan farklı kılan şey, kanalizasyon mazgallarının altındaki dehlizlerde yaşayan, kendini kimi zaman kâbuslarda, kimi zaman da gerçek hayatta gösteren bir yaratığın, insanları kendi karanlık dünyasına çeken esrarengiz bir gücün varlığı. Bu korkunç yaratıkla uzun yıllar önce savaşıp ardından kasabayı terk eden ve kendilerine yeni bir hayat kurmuş olan 7 çocuk, artık birer yetişkin olmuş ve yaşadıkları dehşet dolu günleri unutmuştur. Ancak, anılarının derinliklerine gömülen yaratık yıllar sonra yeniden harekete geçince, onunla bir kez daha hesaplaşmak zorunda kalırlar. Geçmişte kalan kâbuslar, şimdiki zamanda korkunç bir gerçeğe dönüşür. Stephen King’in yazımını 4 yılda tamamladığı ölümsüz başyapıtının sansürsüz ve eksiksiz metnini okurken kendinizi O’nun karanlık dünyasında hissedeceksiniz.

BAŞROLLERDE KİM VAR: Bill Skarsgard, palyaço Pennywise’ı canlandırıyor. ‘Mama’ adlı ünlü korku filminin yönetmeni Andres Muschietti, bu filmin de yönetmeni.

3- Aramızdaki Sözler, Charles Martin, Epsilon Yayınevi, 14 TL.

3- Aramızdaki Sözler, Charles Martin, Epsilon Yayınevi, 14 TL.
NE ANLATIYOR: Fırtınalı bir kış gecesinde, Salt Lake Havaalanı’nda iki yabancı aynı uçuşu beklemektedir. Çekici bir kadın ve başarılı bir gazeteci olan Ashley Konx, iş seyahatinden dönmekte, ertesi günkü düğün provası yemeğine katılabilmek için evine ulaşmaya çalışmaktadır. Doktor Ben Payne ise tıp konferansına katılmış, bir sonraki günkü ameliyatı için evine dönmeyi istemektedir. Ancak yoğun fırtına yüzünden uçuşları iptal olur ve Ben özel uçak kiralar. Düğününe yetişmek için Ashley de Ben’e katılır ve yola çıkarlar. Ancak uçuş sırasında beklenmedik bir şey olur: Pilot kalp krizi geçirir ve uçağı ölmeden önce karlarla kaplı, el değmemiş bakir dağların üzerine indirmeyi başarır. Ben ve Ashley için zorlu günler başlar. Yiyeceğin, suyun, ateşin olmadığı, sıcaklığın -20 derecelerde olduğu, kar ve fırtınanın dinmediği bu dağın tepesinden kurtulma umutları giderek azalırken Ashley ve Ben birbirlerine giderek alışırlar.

BAŞROLLERDE KİM VAR: Idris Elba ve Kate Winslet’in başrollerini paylaştığı film setinden kareler daha önce basına sızmıştı.

4- Kar Taneleri, John Green,  Maureen Johnson, Lauren Myracle, Pegasus Yayınları, 23 TL.

4- Kar Taneleri, John Green,  Maureen Johnson, Lauren Myracle, Pegasus Yayınları, 23 TL.
NE ANLATIYOR: Son 50 yılın en feci kar fırtınası altında yaşanan üç romantik aşk masalı… Gracetown, yılbaşına günler kala kara gömülmüştür. Ancak zorlu hava koşulları, can sıkıcı bir durum olmanın da ötesine geçer. Her şeyden habersiz bir kız, fırtına yüzünden yolda kalan treninden dışarı adım attığı anda hayat değiştirecek, kaçınılmaz olaylar silsilesini de tetikler. Çok geçmeden, aşırı enerjik 14 ponpon kız kasabanın kafelerinden birine hücum eder. Dük’ün sinema gecesi onur meselesine dönüşen bir görevle sevimsizce bölünür ve aşk acısıyla kıvranan bir genç kız, minicik bir evcil hayvanın kaderinde çok önemli bir rol oynar. Üç hikâye bir araya gelirken yabancıların yolları kesişecek ve aşk filizlenirken herkesin yüreği ısınacaktır… Dokunaklı, yeni yıl kutlamalarının heyecanıyla dolu ve komik…

BAŞROLLERDE KİM VAR: Ekiple ilgili henüz bir açıklama gelmedi. ‘Pitch Perfect’ filminin senaristi Kay Cannon senaryo üzerinde çalışıyor. Yönetmen Luke Snellin olacak.

5- Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie, Altın Kitaplar, 12 TL.

5- Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie, Altın Kitaplar, 12 TL.
 
NE ANLATIYOR: Korku-gerilim edebiyatının klasiklerinden. Karlar atlında bir trende herkesden uzakta yaşanan entrika dolu bir yolculuk.

BAŞROLLERDE KİM VAR: Yönetmen Kenneth Branagh aynı zamanda ünlü dedektif Poirot’u canlandıracak. Diğer rollerde Johnny Depp, Daisy Ridley, Michelle Pfeiffer ve ‘Hamilton’ dizisinin yıldızı Leslie Odom Jr var.

6- Mucize, R.J. Palacio, Pegasus Yayınları, 27 TL.

6- Mucize, R.J. Palacio, Pegasus Yayınları, 27 TL.
 

NE ANLATIYOR: August (Auggie) Pullman yüzünde fiziksel bir bozuklukla doğduğu için, normal bir okula gidemiyordu… Yakında Beecher Ortaokulu’nda 5’inci sınıfa başlayacak ve ömrünüzde bir kere bile ‘yeni çocuk’ olduysanız, bunun ne kadar zorlu olduğunu tahmin edebilirsiniz. Dondurma yemek ve Xbox’ında oyun oynamak gibi sıradan şeyleri seven Auggie, aslında sadece sıradışı yüzü olan, sıradan bir çocuk. Peki, yeni sınıf arkadaşlarını, görünüşünün ardında kendisinin de onlar gibi olduğuna ikna edebilecek mi?

BAŞROLLERDE KİM VAR: Oscar ödüllü ‘Gizli Dünya’ filminde tanıdığımız çocuk oyuncu Jacob Tremblay, başroldeki Auggie’yi; annesini ise Julia Roberts canlandıracak.

7- Yok Oluş, Jeff Vandermeer, Alfa Yayınları, 13 TL.

7- Yok Oluş, Jeff Vandermeer, Alfa Yayınları, 13 TL.
 

NE ANLATIYOR: 13X Bölgesi’nin dünyayla bağlarının kopmasının üzerinden onlarca yıl geçmiş. Doğa, insan uygarlığına ait son izleri de silmiş. İlk keşif ekibi orasının cenneti andıran bir tabiata sahip olduğunu raporlamış; ikinci keşif toplu intiharla sonuçlanmış; üçüncü ise ekip üyelerinin birbirlerine doğrulttukları silahlardan çıkan kurşun yağmuruyla… 11’inci keşif ekibinin üyeleri geriye eski hallerinden arta kalan gölgeler halinde dönmüş ve birkaç hafta içinde hepsi kanserden ölmüş. Yok Oluş’ta, 12’nci keşif ekibine katılıyoruz. Grup 4 kadından oluşuyor: bir antropolog, bir haritacı, lider psikolog ve anlatıcımız biyolog. Görevleri, arazinin haritasını çıkartmak, çevrelerini ve birbirlerini gözlemlemek ve bu gözlemlerini kaydetmek, ve en önemlisi X Bölgesinin onları etkilemesinden kaçınmak.

BAŞROLLERDE KİM VAR: Natalie Portman, Gina Rodriguez ve Tessa Thompson. Son olarak ekibe Oscar Isaac’ın dahil olduğu bilgisi gelmişti.

VİZYON TARİHİ: Henüz belli değil.

8- Bülbül, Kristin Hannah,Pegasus Yayınları, 29 TL.

8- Bülbül, Kristin Hannah,Pegasus Yayınları, 29 TL.
 
NE ANLATIYOR: II. Dünya Savaşı döneminde Fransa’da yaşayan iki kız kardeş, annelerini küçük yaşta yitirmiş ve babaları tarafından terk edilmiştir. Viann henüz çocukken âşık olduğu Antoine’la evlenip acı tatlı bir hayat kurmayı başarırken isyankâr Isabelle gittiği bütün okullardan ya atılmış ya da kaçmıştır. Savaş alevlenmeye başlayınca Viann’in kocası cepheye çağrılır. Yine okuldan atılan Isabelle’inse ablasının yanına gitmekten başka çaresi yoktur. Fakat iki kız kardeşin arası savaş yüzünden açılır. Isabelle direnişe katılmanın bir yolunu bularak sayısız hayat kurtaracak ve imkânsız bir aşka tutulacaktır. Yolunu gözlediği veya sonsuza dek veda ettiği sevdikleri için bahçesindeki kurumuş elma ağacına birer kurdele bağlayan Viann ise çok sevdiği kocasının yokluğunda, yabancı erkeklerin işgal ettiği bir şehirde zulme, açlığa ve korkuya göğüs gerecektir.

BAŞROLLERDE KİM VAR: Ekip henüz açıklanmadı ama senaristin Ann Peacock yönetmenin ise Michelle MacLaren olacağını biliyoruz.

9- Her Şey, Nicola Yoon, Pena Yayınları, 19 TL.

9- Her Şey, Nicola Yoon, Pena Yayınları, 19 TL.
 

NE ANLATIYOR: Her şeye alerjisi olduğu için korunaklı bir evde yaşam süren bir genç kız, yan kapının ardında yaşayan çocuğa aşık olur…

BAŞROLLERDE KİM VAR: Amandla Stenberg ve Nick Robinson.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Filmden önce okumanız gereken 9 kitap

%d blogcu bunu beğendi: