MEHMED UZUN KENT KÜTÜPHANESİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından Sümerpark Yerleşkesi içinde yaptırılan Mehmed Uzun Kent Kütüphanesi, 15.000 cilt süreli ve süresiz yayını bünyesinde toplayan modern bir bilgi ve kültür merkezidir. Diyarbakır Sanat Merkezi’ni içinde barındıran kütüphane yazar Vedat Türkali ile Kaya Müştekhan’ın katkı sunduğu bir kütüphanedir. Hedefi 50.000 cilt kitaba ulaşmak olan kütüphaneye Zozan Uzun eşi Mehmed Uzun’un kütüphanesini de bağışlamıştır.

Klasik kütüphanecilik anlayışının yerine modern bilgi-belge merkezi olması hedeflenen Mehmed Uzun Kent Kütüphanesi’nin öncelikli amacı, Diyarbakırlıların bilgi ihtiyacının karşılanacağı bir bellek mekânını işler kılmaktır. Kütüphaneyi yöneticiler, her iktidarın kendi görüşleri doğrultusunda yeniden biçimlendirdikleri halk kütüphaneciliği anlayışını değiştireceklerini, bunun yerine modern bilgi sistemi ile donatılmış bir kent kütüphanesi anlayışını yerleştireceklerini amaçlamaktadır.

Bu amaçla kütüphanede bulunan tüm belge ve bilgilerin sayısal (dijital) ortamda görülmesini sağlayan bir otomasyon sistemi kurulması amaçlanıyor. Bu sayede okurlara zaman ve kolaylık sağlanacağı, oluşturulacak dijital arşiv sayesinde de Kent Kütüphanesi arşivinin dünyanın her yerinden görülebilmesi amaçlanıyor. Kütüphanede yazarların söyleşi, imza ve okuma günleri de yapılıyor.

Mehmed Uzun Kent Kütüphanesi’nin en önemli özelliklerinden birisi de engellilerin ile çocukların da düşünülmüş olmasıdır. Engelliler ile çocuklar kendileri için oluşturulan özel bölümlerde bilgi ve belgelere en kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

MEHMED UZUN KENT KÜTÜPHANESİ

%d blogcu bunu beğendi: