DİN VE HAYAT ( Sinopsis Örneği)

 

3 Çocuk ve dindar bir Anneden oluşan bir Aile. Anne çocuklarını edepli yetiştirme gayesiyle hayata bir dikiş makinesiyle tutunmuş biridir ve bu makineyle çocuklarına bir gelecek hazırlamak için durmadan çalışmaktadır.

Baba kötü alışkanlıkları olan aylak bir adamdır. Evine hiç yararı olmayan bu adam sürekli Eşinin çocukları için kazandığı paraları zorla alarak kumara içkiye yatırmaktadır.

Belli bir müddet sonra Anne parayı eşinden saklamaya karar verir. Koca istediği parayı alamayınca sinirlenerek evdeki geçim kaynağı olan dikiş makinesini kırar ve Anneyi darp ederek zorlada olsa paraları elinden alır. Bu esnanda olayı gören çocuklar Annelerine sarılarak hep birlikte ağlarlar ve Anne kendi kendine “Allahtan başka kimsemiz yok, Allahım sen ıslah eyle bu adamı” diyerek mırıldanmaktadır.

 

Anne Bir müddet bir Âlimi görür ve bu Âlime bütün derdini anlatır. Alim kadına Sabır ve Dua ile Allaha sığınmasını söyler. Daha sonra Âlim Kadına Peygamber Efendimiz (S.A.V) ile bir Yahudi komşusunun meselesini anlatır.

Kadın evde sürekli Kuran okur ve Allaha yalvarır çocuklarının geleceğinden endişeli bir şekilde.  Zaman böyle geçerken kadın her gün ağlamakta ve çocuklarını sıkı sıkı sarmaktadır.

Bir müddet sonra kadının derdini dinleyen Âlim Aylak babanın rüyasına girer. Beyaz tenli beyaz sakallı ve bembeyaz bir elbise içinde olan âlim 2 gece üst üste babanın rüyasına girip onunla konuşur. 3. Gece tekrar babanın rüyasına gelen âlim babaya yanlış yolda olduğunu aslında kendisinin iyi bir insan olduğunu ama imanının zayıf olduğunu şeytana karşı bu yüzden kuvvetsiz kaldığını anlatır. Âlim adamın saçından bir tutam keserek ona yardımcı olacağını söyler ve adam korku içinde uyanır. Elini hemen saçına götüren adam saçından bir tutam kesilen yerin gerçekte de kesildiğini fark edince korku ve endişe dolu gözlerle etrafına bakar. Korku dolu gözlerle etrafı süzen adam göz yaşlarına boğularak kelime şahadet getirir.

Sıradaki içerik:

DİN VE HAYAT ( Sinopsis Örneği)

%d blogcu bunu beğendi: