Tiyatronun Son Kalesi Ferhan Şensoy hayatını kaybetti

Osman Ferhan Şensoy (26 Şubat 1951; Çarşamba, Samsun – 31 Ağustos 2021; Fatih, İstanbul), Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı, şair ve Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusudur.

Tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, 1987 yılından beri aralıksız devam eden en tanınmış oyunudur.Birçok kesim tarafından Ferhangi Şeyler’in stand-up komedilerinin ilham kaynağı olduğu düşünülse de, kendisi bunu “Ferhangi Şeyler’den etkilenmiş olabilirler ama Ferhangi Şeyler bir stand up değildir.” diyerek açıklamıştır. Kel Hasan Efendi’den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu’nu Münir Özkul’dan devralmış ve Rasim Öztekin’e devretmiştir.

Her oyununa emeği geçenlere, zaman gözetmeksizin oyun gelirlerinden pay vererek mali olarak da Türk Tiyatrosu’nda kendine özgü bir yer edinmiştir.

“YÜZÜME BİR KERE GÜLMEDİ” 

Babası Yusuf Cemil Şensoy’un tiyatrocu olmasını istemediğini anlatan Ferhan Şensoy, o günleri şöyle ifade etmişti:
“Babam tiyatrocu olmamı istemiyordu, sürüneceğimi düşünüyordu. ‘Şahları da Vururlar’ın 3’üncü yılında izlemeye geldi annemle. Heyecandan ölmek üzereydi…”

“Ben sahneye çıkınca babam suratıma hiç gülmedi. Ben yokken kahkahalar atıyor, ben çıkınca sus pus. Yıllar sonra bir akrabamıza, ‘Ferhan çok büyük işler başardı, hiç tahmin edemediğim yerlere geldi, onunla gurur duyuyorum’ demiş. Babam benimle gurur duyduğunu bana hiç söylemedi.”

HASTENEYE KALDIRILMIŞTI

Usta tiyatrocu Ferhan Şensoy’un iç kanama geçirdiği ve 2 Temmuz’da apar topar hastaneye kaldırıldığı öğrenilmişti. Şensoy’a sağlık sorunları nedeniyle bir süre önce anjiyo yapılmıştı. 

Sanatçı, anjiyoya bağlı olarak gelişen komplikasyon nedeniyle Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmış, buradaki tedavisinin ardından önlem amaçlı olarak özel bir hastaneye sevk edildiği öğrenilmişti.

FERHAN ŞENSOY’UN HASTALIĞI NEYDİ?

Derya Sensoy, babası Ferhan Şensoy’un hastalığı ile ilgili geçtiğimiz temmuz ayında Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Babam Ferhan Şensoy, geçen ay damarlarıyla ilgili geçirdiği bir operasyon sonrası bugün yara yerinde oluşan bir komplikasyon yaşadı. Şu anda sağlık durumu iyi. Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederiz” ifadelerini kullanmıştı.

BABASIYLA FOTOĞRAFINI PAYLAŞMIŞTI

Gelişmelerin ardından son olarak oyuncu Derya Şensoy, babası Ferhan Şensoy ile birlikte bir paylaşım yapmıştı.

Sıradaki içerik:

Tiyatronun Son Kalesi Ferhan Şensoy hayatını kaybetti