Sanal Aşk, Sanal Arkadaş, Sanal sohbet, Sanal Kişilik

 Sanal Aşk, Sanal Arkadaş, Sanal sohbet, Sanal Kişilik

Giriş

İnternet bir bilgi kaynağı değil de, sosyalleşme alanı, sanal bir insan olma, çift kişilik olma gibi alanlarda hayatımızı dolduruyor. Her şeye aç bir toplum olarak, bilgi dışında her şeye aç ve meraklıyız. Bilgi, hayatımızı düzene girmesi için varken, bilginin erdeme giden bir yol olması nedeniyle rağbet görmüyor. Çünkü insanımızın açlığı çok fazla olduğundan sıra bilgiye gelmiyor.

Peki toplum olarak neye açız ki sanal kişilikler çoğalıyor. Dürüstlüğe açız, sevgiye açız, hoşgörüye açız, anlaşılmaya açız, ilgiye açız, dinlenmeye açız, konuşacak insana açız, paylaşıma açız, arkadaşa-dosta açız, inanmaya açız, güvene açız, sevilmeye açız, mütevazi olmaya açız, hava atmaya açız, farklı görünmeye açız, iki yüzlü olmaya açız, yalancı olmaya açız, kandırmaya-kandırılmaya açız, huzura açız, huzurumuzun bozulmasına açız, mutlu olmaya açız, mutluluğumuzu baltalamaya açız, söylemek isteyip de söylememeye açız, şehvete açız, cinselliğe açız, açız, açız, açız… Açlık sınırımız yok. Öyle bir açız ki insan etini neredeyse yiyeceğiz. Bu açlığın en iyi yansıtıldığı ve yaşanıldığı internet ortamıdır. İnsanlar çekinmeden, utanmadan, korkmadan içlerinde biriktirdikleri pislikleri rahatlıkla döküyorlar. Raelde yapacağı çirkinlikleri sanal alemde rahatlıkla yapıyor. Gündüz farklı, gece farklı bir kişilik oluyorlar. Korkarım ki gece ortaya çıkan kişilik daha gerçekçi bir kişiliktir.

Toplum baskısı, içselleşen gelenek, yanlış öğretilen din gibi sosyal olgular nedeniyle insanlarımız hep bir çelişki yaşamaktadır. Arada kalmışlık durumu internetle daha net ortaya çıktı.

Sosyal hayatta aradığını bulamayanlar, aradığımı bulur diye sanal aleme umut bağladı. Arkadaşlığı, aşkı, ilgiyi, cinselliği sanal alemde bulma arayışı ortaya çıktı. Sansürün, baskının olmadığı bu ortamlarda insanlar içlerinde besleyip, dışarıya vuramadıklarını rahatlıkla dışa vuruyorlar. Bir yerde rahatlama olarak algılansa da sanalın Realleşmesi nedeniyle kirlilik sanalla sınırlı kalmadı. Kirlilik topluma yayıldı. Sanalda edilen cesaret, kendini gerçeğe dönüştürdü.

Akıl ve iradesini kullanamayan insan, kolayca internetin etkisinde kalarak interneti kendine zindan etmektedir. Zindana giren insan, bütün arzu, heves ve şehvetini dört duvar arasına döküyor, sonra hızını alamadan duvarın dışında döküyor. Akıl ve iradesini kullanmakta aciz olan insan hayvanlaşmaktadır. Saldırgan, acımasız, merhametsiz.

Kendini boşlukta hisseden insan, kendini ve hayatı unutma adına sürekli internetin ağlarına düşmekte. Kendinden uzaklaşma olunca ne kadar yersiz, saçma, laubali ve işe yaramaz site varsa oralarda soluğu almaktadır. Yüzeysel ve basit beyinlerin kapasitesi ancak bu kadarını kaldırabilmektedir.

Ne yaptığını bilmeyen, internet kurbanları sanalda kahraman, zeki, uyanık, akıllı, dürüst, ahlaklı, dindar olmaktadırlar. Reel hayatta küfürbazlar çalıntı sözler alim olmakta. Şehvet düşkünleri ahlak önderliğini üstlenmekte. Şiddeti, hakareti sergileyenler merhamet dağıtmada. Yalancılar, aldatıcılar, hırsızlar dürüstlüğü yere göğe sığdıramamakta. Kültürel birikimi olmayan, kültürün ‘k’sinden habersizler entelektüel diye gezinmekte. Asosyal olanlar, korkaklar, cesaret ve yürek sahibi olmakta. Dostluklara ihanet edenler güven dağıtmada. Kısaca sanal, reel hayatın tersi olarak varlığını ortaya koymaktadır.

Meleğin şeytanlaştığı sanal alemde kişilik kirliği başka hiçbir yerde yaşanmamaktadır. Uğraşacak alanı olmayan milletimizin, televizyon ve internet dünyasına sıkışması normal bir hal aldı. Okumayan, araştırmayan, hobisi olmayan insanların sanalda zaman geçirmesi normal karşılamak gerekir.

İnternet, dünyaya yeni bir kişilik sundu. Üzerinde durulması gereken de budur. Sanal kişilik kavramanı kabul etmeli. Sanal kişilik yayınlaşmaktadır. Klaviyeye elini dokundurmasıyla bu kişilik değişim ve dönüşümü başlamaktadır. Sosyolog ve psikologların bu alanda ciddi araştırmalar yapması gerekmektedir. Yoksa sanal kişilik hızını alamadan reelde de görünmeye başlayacaktır.

İnternetin en çok ne amaçla kullandığıyla hareket ederek: Sanal Sohbet, Sosyal Paylaşım Siteleri Sanal Aşk, Sanal Arkadaşlıklar, Arkadaşlık Siteleri ve Sanal kişilik konularını ayrı ayrı ama konu bütünlüğü içinde ele almaya çalışacağız.

 

Sanal Sohbet:

İletişim, kişinin kendini ifade etme yoludur. Bu konuşma ve beden dili yoluyla gerçekleştirilir. İletişimin en önemli kuralı kişinin kendisini dile getirirken rahat olması ve karşıdaki insana kendisini en iyi şekilde anlatabilmesidir. İkinci önemli kural ise, karşıdakinin kendisinin anlayıp, anlamadığıdır.

İletişim esnasında ve sonrasında önemli olan, kişinin anlaşıldığını hissedip etmemesi ve sonrasında insanlara olan güvenin sarsılıp sarsılmamasıdır. Çünkü iletişimde başarısız olanlar genelde öz güvenleri sarsılır ve kabuklarına çekilirler. Hayattan, insandan korkmaya başlarlar, bunlardan uzaklaşırlar. Kendi iç dünyalarında yaşamaya başlarlar. İç dünyalarına kolay kolay insan almazlar, çünkü yaralanma korkusu vardır. Tekrar başarısız olma düşüncesi ön plandadır.

Ülkemizde, öz güven sorunu yaşayanların çoğunluğu ve kendini ifade edememe durumu nedeniyle, kendilerine sanal dünyada, kendilerini ifade etme yoluna başvurmaktadırlar. İlk etap da masum gibi görünen durum, sonrasında istenmeyen birçok sorunun kapısını aralamaktadır.

Sosyal hayatta kendisini ifade edemeyen ürkek, pısırık, korkak kişiler sanal ortamda çok farklı bir kişiliğe bürünerek, sosyal hayatta yaşadıklarının tam tersini yaşamaya başladılar.

Aslında bakıldığında küreselleşen dünyada, insanın etrafında kendisini anlamayan, hitap etmeyenler olabilir. Kültürel, bilgi, dini görüş gibi konularda uzaktaki insanlarla sohbet etmesi gayet normal bir durumdur. Ancak başta da belirttiğimiz gibi internet bilgi için değil eğlence amacıyla kullanmaktadır.

Peki, insanlar internet üzerinde neden sohbette ihtiyaç duymakta ve hangi konular konuşulmaktadır?

Sanal ortamda kadınlar ve erkekler neler konuşur sorusunun araştırmalarıma göre şöyledir:

Her şer normal ve genel başlar sonrasında ise kafalar uyuşursa, konular özelle doğru yönelir. Peki, bu özelde neler konuşuluyor?

Sanal ortamda erkekler kadar kadınların da aktif olduğunu unutmamak lazım. Gerçek hayatta ürkek, çekingen, utangaç ve gizemli olan kadın sanal alemde kendini daha rahat hissederek, gerçek hayatta konuşamayacağı konuları, sanal alemde sınırsızca konuşabilmektedir. Kendine dair ne kadar özel sorun ve durum varsa adeta içini dökerek, anlatır.

Dolaysıyla, sanal alemi tek taraflı yani sadece erkeklerin aktif kullandığını düşünmemek gerekir. Bazen ilk adım çoğu kere kadından gelir. Yeter ki kadın, aradığı ışığı bulsun. Sonrasına yemini atar ve balıkların oltaya gelmesini bekler.

Biz iki tarafında sözde uyuştuğunu düşünerek hareket edersek, en çok konuşulan konun cinsellik olduğunu söyleyebiliriz. Sanal ortamda istisnalar hariç en çok konuşulan ve aranan konu sekstir. Seksin her türlüsünün konuşulmasından zevk alan taraflar, sanal alemde kendilerini tatmin etme yolunu tercih ederler. Gerçekte tatmin edemedikleri duygularını ve konuşamadıklarını sanal yoluyla tatmin etme çabaları görünmektedir. Sanal de iki tarafın birbirini tanımaması ve belki de hiç tanışamayacakları rahatlığı bu durumun daha hızlı yayılmasına neden olmaktadır.

Sanal da seks arayışlarını çıkarırsanız, iki tarafında pek konuşacak konuları olmadığı görülecektir.

Arkadaşlık Siteleri

(Seks Mekanı mı, Fantezi Üretim Merkez mi)

Sosyal hayatta başarısız olanların, yoğun olarak başvurduğu sitelerin başında arkadaşlık siteleri geliyor. İnsanların ihtiyaçlarını fark eden bazı uyanıklar ve ticari zekalılar durumu fırsat bilerek, önüne gelen arkadaşlık sitesi kuruyor. Tabii bunun ön koşulu paralı üyelikler. Üyesi yüzbinleri bulan bu sitelerin arkadaş arama yapanlardan ne kadar paralar kazındığını siz hesaplayın.

Arkadaşlık sitesi ismi çok masum bir çağrışım. Ancak arkadaşlığın ortak hedefi kadın erkek ilişkisi ve LGBT olan sitelerin gerçek amacı dost ve arkadaş aramak değil. Cinselliği tatmin etme arayışıdır. Cinselliğe aç olan toplum bireyleri, reelde bulamadıkları cinsel partner ve çeşitli cinsel fantezilerini bu siteler üzerinde bulma arayışı vardır.

Başlangıçta masum başlayan diyaloglar, sohbetler kısa zaman sonra yani tanışma faslından sonra yerine cinsel fantezilere bırakıyor. Her türlü cinselliğin paylaşıldığı, konuşulduğu ve sonrasında reel döküldüğü bir süreçtir bu. Cinsellikten başka derdi olmayanların üye olduğu ve partner aradığı bu siteler maalesef arkadaşlık adı altında seks mekanlara dönüşmüştür.

Seks ihtiyaçlarını bu siteler üzerinde gideren insan sayısı artıkça ve seks partneri bulmak kolaylaşınca arkadaş sitelerinde bir patlama var. Sayıları giderek artıyor ve farklı isimler altında üyelere seks ortamı sağlıyorlar.

Tabii erkekler kadınlarda bu sitelere rağbet gösteriyor. Hatta çoğu site kadın üye sayısını artırmak için ücretsiz üyelikler sunuyor. Bazıları üyelik şartlarını kolaylaştırıyor. Bekar, evli, nişanlı ve sevgilisi olan erkeklerin üye olduğu kadar; evli, nişanlı ve sevgilisi olan kadınlarda üye olmaktadır. Erkekler kadar kadınlar kendilerine kaçamak yapacak ve cinsel ihtiyaçlarını giderecek erkekler aramaktadırlar. Görüldüğü kadarıyla bu ilişkiler tamamen cinsellik üzerine kurulmakta ve devam etmektedir.

Sadece seks mekanı değil bu siteler, aynı zaman sapıkların, dolandırıcıların, hırsızların da mekanıdır. İnsanları kandırarak paralarını alan ya da farklı vaadlerde bulunup karşıdaki insanları dolandıran ve dolandırılan yüzlerce insan var. İnsanlar çekindiklerinden dolayı bu konu gündem olmamaktadır.

Bu siteler üzerinde ciddi ilişki yaşayan çok nadirdir. Çünkü yukarda da değindiğimiz gibi amaç sadece seks ve çeşitli fantezilerdir. Birde dolandırıcılıktır.

Bu işi para karşılığında seks yapan insanların sayısıda az değildir. Bir yerde arkadaşlık siteleri kadın ticaretinin pazarlandığı mekanlar olmuştur. Tabii her türlü iğrenç ilişkilerin arandığı mekanların yeni adıdır.

Sözde güven üzerne kurulan bu ilişkiler gizli yürütülmektedir. Saklı tutulmaktadır. Buradaki güven seksin açığa çıkarılmamasıdır. İki tarafta reelde farklı dünyaları varken, dışa vuramadıkları seks ve fantezi arayışlarını arkadaşlık siteleri üzerinden gidermektedirler.

Görüldüğü masum isimler altında farklı bir ticaret dönmektedir. Değerlerin, ahlakın, namusun, dini anlayışın yitirildiği bu ortamda insanlar kendilerini yitirip, boşluğa düşünce bu hayattaki tek dertleri seks ve cinsellikten ibaret sanmaya başladılar.

Seksin ve fantezinin küçük yaştakilere yansıdığı da unutulmamalıdır. Çocukların bile acımasızca sekse alet edenlerin arttığı bir ortamda bu sitelere çok dikkat etmeli ve önlemler alınmalıdır.

Osman Tatlı

osmantatli@gmail.com

Yorum Yap