Haklıyım / Gururluyum

 Haklıyım / Gururluyum

İlişkinin her alanında kendini haklı görmek akıllık değildir; aksine bencilliğin, gururun ve sevginin içselleşmediğinin göstergesidir. Sevgide gurur ve bencillik yoktur. Tam tersine mütevazılık vardır.

Haklılıkta ısrar etmek karşı tarafa saygının olmadığı gibi, önemsememe demektir. Haklılık kabul gören bir davranıştır; ama her zaman haklılıkta ısrar etmek bir kişilik problemidir. Kişiliğin olgunlaşmamasının yanında etraftaki insanların sürekli alttan almanın getirdiği bir alışkanlığın sonucudur da. Etrafınızdakiler size olan sevgilerinden ya da çekilmez yapınızdan dolayı her davranışa sessiz kalmışlarsa bu siz de hep ben haklıyım anlayışı geliştirmiş demektir.

Birde haklılığına ısrar etmenin yanında bununla gurur duyan tipler çoğunluktadır. İlişkide haklı olduğunu ısrar eden taraf nedense hep kadın olmuştur. Kadının ısrarcı tutumu, üzüntü ve ağlama rolü erkekleri bir yandan bıktırması bir yandan üzüntüye dayanmamaları nedeniyle kadınların haksızlığına sürekli alttan olmasına neden olduklarından kadınlarda neden sürekli haklıyım gibi bir saplantı ortaya çıkarmaktadır.

İlişkide sürekli bir haklı taraf olmaz. sürekli bir haklı taraf varsa bu ilişki kısa ömürlü olduğu gibi bu ilişkide aşk ve sevginin belirtisi de yoktur. Benciliğin ve gururun olduğu kalbe sevgi uğramamış demektir.

Yorum Yap