Benden Sana Eserinin Yazarı: Şeyma Çalışkan Kimdir?

Merhaba Şeyma hanım, Kendinizi Tanıtır mısınız?

Ben Şeyma ÇALIŞKAN 22.12.2003 Samsun doğumluyum. Lise son sınıf öğrencisiyim. Annem ve kız kardeşim ile birlikte yaşıyorum. Genel olarak hobilerim arasında kitap okumak, yazmak, müzik dinlemek var.

Yazar Olma Hayaliniz Nasıl ve Ne zaman Başladı?

Ortaokul yıllarında kazandığım kitap okuma alışkanlığının yanına bu son yıllarda yazmak da eklenince benim için her şey başladı. Böyle sanki kitabımı yazarken her bir bölümü yazıp bitirince hayalime bir adım daha yaklaşmanın verdiği mutluluk sarıyordu bedenimi.
Ben hep inanıyordum bir gün bu hayalimin gerçek olacağına ve biliyordum da kalpten inanılan her şey bir gün gerçek olur. Bir hayalle başladığım bu yolda şimdi gerçeğin ve yolun en güzel yerindeyim.

Şeyma Çalışkan

Kitap Yazmaya Nasıl Başladın?

Böyle bazı günler vardır ya insanın içinden bir şey yapmak gelmez hani böyle kendini biraz yorgun hissedersin, işte böyle zamanlarda alırdım kağıdı, kalemi elime içimden, kalbimden, yüreğimden dökülen ne varsa hepsini o satırlara dökerdim.
İşte benden satırlara dökülen bu kelimeler şimdi kitap olmaya hazırlanıyor.

Kitabınızın Yayımlanma Serüveninden Biraz Bahseder misiniz?

Bu süreç öncelikle çok çok heyecanlı bir süreç.
Bu süreçte ailemin, arkadaşlarımın ve beni sevenlerin desteği benim için çok önemliydi. Ve çok şanslıyım ki hayatımdaki o güzel insanların desteği hep üzerimdeydi. Onlar kendilerini biliyorlar ve iyi ki varlar.

Kitabınız İçin Yararlandığınız Kaynakalar ve Esinlendiğiniz Noktalardan Bahseder misiniz?
Ben herkesin bir başarısının altında hayatından izler taşıdığına inanırım. Bu izleri takip ederek varırız o noktaya. Bende bu yolda yürürken bir sürü izle karşılaştım. İyi ya da kötü bir sürü iz doluydu bu yol. Bu kitaptaki her bir kelime o izlerin açtığı yaralar ya da verdiği güzelliklerle dolu.

Eserinizin İsmini Nasıl Seçtiniz?

Kitabımın son bölümünde de dediğim gibi bu kitapta benim hayatım, üzüntülerim, mutluluklarım var. Yani bu kitapta ben varım.
İşte bu yüzden böyle sanki her bir okuyucuma ona özel yazılmış gibi hissetmesi için “Benden Sana” dedim.

Sizce Yazmak ve Okumak Aradındaki Fark Nedir?


Ben her zaman okumayı çok severim. Ama iş yazmaya gelince insan bir duruyor çünkü orası çok güzel ve büyük bir boyut. Şöyle anlatabilirim ki mesela bir akşam oturdum ve kitap okuyacağım, aldım elime kitabı okudum okudum sonra kapatıp baş ucuma bıraktım. Ama mesela bir akşamda dedim ki ben kitabım için bir bölüm yazacağım. Oturdum masanın başına ve belki ben oradan hiç bir şey yazamadan kalktım. Ya da belki de aklımda hiç bir şey yazmak yokken bir anda kendimi masanın başında satırları doldururken buldum. İşte benim için fark budur. İnsan kitabı her zaman okur. Ama insan içindekileri her zaman yazıya dökemez. Yazmak bir anlıktır benim için.

Hayal Kurmayı Seven Yazarlardan mısınız?

Pablo Picasso’nun bir Sözü vardır kitabımda da geçiyor. Der ki “Hayal edebildiğin her şey gerçektir.” ben bu söze çok inanıyorum. Ben her zaman hayatta çok büyük hayaller kurmuşumdur. Ve hep de derim büyük hayaller kurun, kurun ki onları gerçekleştirmek için çabalayın. Hayatta insanın hayalinin gerçek olduğunu görmesi kadar güzel bir şey yoktur.
Tıpkı şu günlerde benim yaşadığım gibi.

Yazarlıkla İlgili Hayaliniz Nedir?

Yazarlıkla ilgili hayalim tabi ki öncelikle kitabımın okunması, sevilmesi ve kalplere dokunmasıdır. Ama benim yazarlıkla ilgili en büyük hayalim şudur ki ileride geriye dönüp baktığımda aileme, arkadaşlarıma, beni sevenlere ve şu hayata benden küçük bir armağan bırakmak.

Okurlarınıza ve Yeni Yazar adaylarına tavsiyeleriniz Nelerdir?

Şunu söyleyebilirim ki gerçekten bunu kalpten isteyen herkes yazsın. Ufakda olsa bir yerlerden başlasın, ne kendini ne de hayallerini ertelesin. Sonuç ne olursa olsun sonuna kadar gitsin. En azından ileride geriye dönüp baktığında “Ben sonuna kadar gittim.” oldu ya da olmadı ama “Elimden geleni yaptım.” diyebilmeli insan.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Benden Sana Eserinin Yazarı: Şeyma Çalışkan Kimdir?

%d blogcu bunu beğendi: