İzlemeniz Gereken Efsane Filmler

1-Lone Survivor (2013)-Son Kalan

Orijinal İsmi: Lone Survivor

Vizyon Tarihi: 28 Şubat 2014

Süre: 120dk

Tür:Aksiyon, Dram, Gerilim

Senarist:Peter Berg

Yönetmen:Peter Berg

Yapımı:2013 – ABD

Film Konusu

Gerçek bir olaydan sinemalara uyarlanan filmde Red Wing Operasyonu adı verilen bir görevle birlikte dört kişilik Amerikan SEAL ekibi, Taliban lideri Admad Shad’ı ölü ya da diri ele geçirmek için Afganistan’ın Kunar bölgesine gönderilirler. Ancak operasyon sırasında dört kişilik ekipten üçü yaralanır ve aralarından sadece Marcus Luttrell kurtulur. Marcus her ne kadar köylülerin evine sığınmış olsada, geride bıraktığı arkadaşlarının düşüncesi ona ağır gelmeye başlayacaktır.

2-Cast Away (2000) – Yeni Hayat

Orijinal İsmi: Cast Away

Vizyon Tarihi: 22 Aralık 2000

Süre: 143dk

Tür:Dram, Macera, Romantik

Senarist:William Broyles Jr.

Yönetmen:Robert Zemeckis

Yapımı:2000 – ABD

Film Konusu

Chuck Noland, filmde hem kişisel hayatını hem de iş hayatını saatin tik-taklarına göre yaşayan bir FedEx sistem mühendisini canlandırıyor. Hırslı kişiliği yüzünden her şeyini kariyerine adamış olan Noland günlerini, maksimum kontrol sayesinde maksimum başarıyı getirecek şekilde önceden planlayarak yaşamaktadır. İşinde her şeyi halledebilen Chuck özel hayatında aynı derecede başarılı değildir çünkü işiyle ilgili sorumlulukları, uzun zamandır birlikte olduğu sevgilisi Kelly’ye çok az zaman ayırmasına neden olmaktadır. Filmde Kelly’yi yine bir Oskar sahibi aktris Helen Hunt canlandırıyor. Fakat Chuck’ın bu manik varlığı, uzak bir adada yalnız kaldıktan – hayal edilebilecek en ıssız yere savrulduktan – sonra sona erecektir. Yaşam mücadelesi vermeye başladığı andan itibaren, günlük hayatın rahatlığından uzakta, ve hiç kimseyle konuşamayan Chuck hem fiziksel hem ruhsal açıdan bir değişime de başlamış olacaktır. Ve günlük hayatın boş işleri ve baskılarını çok uzaklarda bırakan Chuck’ın ‘başarı’ ya ve kendisine bakışı düşünebileceğinden çok daha fazla değişecektir.

3-Rabbit-Proof Fence (2002)- ÇİT

Orijinal İsmi: Rabbit-Proof Fence

Vizyon Tarihi: 27 Haziran 2003

Süre: 94dk

Tür:Dram, Macera

Yönetmen:Phillip Noyce

Senarist:Doris Pilkington , Christine Olsen

Yapımı:2002 – Avustralya

Film Konusu

Bu filmde, ailelerinden zorla koparılan üç genç Aborjin kızının gerçek öyküsünü anlatmaktadır. Bu şekilde ailelerinden alınan çocuklara şimdi “Çalınmış Nesil” adı verilmektedir. Ve bu üç kız günümüzde “Çalınmış Nesil” olarak anılan grubun bir parçasıdırlar.

4-The Snow Walker (2003)

Süre: 103dk

Tür:Dram, Macera

Yönetmen:Charles Martin Smith

Senarist:Charles Martin Smith , Farley Mowat

Yapımı:2003 – Kanada

Film Konusu

Kanada’da yaşayan ve eski püskü bir uçakla mal taşımacılığı yapan birisinin yolu eskimo bölgesine düşer. Orada hasta bir kızı hastaneye götürmesi karşılığında yerlilerden bir şeyler alır. Ancak uçak yarı yolda düşer ve Eskimo kız bir yandan yaşamda kalma mücadelesi verirken bir yandan da doğayı da tanıdığı için her iksini de hayatta tutmaya çalışır.

5-Rescue Dawn (2006)- Şafak Harekatı

Orijinal İsmi: Rescue Dawn

Vizyon Tarihi: 22 Ekim 2006

Süre: 126dk

Tür:Biyografi, Dram, Macera

Yönetmen:Werner Herzog

Senarist:Werner Herzog

Yapımı:2006 – ABD

Şafak Harekatı Film Konusu

Amerikan Hava Yolları’nda pilot olan Dieter Dengler, Vietnam Savaşı’nda bir uçuş sırasında vurularak düşürülür ve bir kampta esir olarak tutulur. Başka savaş esirlerinin de bulunduğu bu kamptan kaçmak için planlar yapan Dieter, her türlü tehlikeyi göze almıştır.

6-The Way Back (2010)-Özgürlük Yolu

Orijinal İsmi: The Way Back

Vizyon Tarihi: 24 Haziran 2011

Süre: 133dk

Tür:Dram, Macera, Tarih

Yönetmen:Peter Weir

Senarist:Peter Weir , Keith R. Clarke

Yapımı:2010 – ABD

Özgürlük Yolu Film Konusu

1940 yılında Sovyet Rusya’ya bağlı Sibirya esir kampından kaçarak kışın ortasında Sibirya’dan Hindistan’a 6.000 kilometre yürüyen bir grup esirin hikayesi. Polonyalı genç Janusz, Amerikalı, alaycı bir mühendis olan Bay Smith, Yugoslav bir muhasebeci olan Zoran ve dövmeli gangster Valka’dan oluşan bu gruba daha sonra Irena adlı bir mülteci de katılır. Başlarına ödül konmuş olan ekip önce ıssız Sibirya’yı, ardından Gobi Çölü’nün uçsuz bucaksız düzlüklerini ve son olarak Himalayalar’ı aşmak zorunda kalacaktır.

7-The Grey (2012)- Gri Kurt

Orijinal İsmi: The Grey

Vizyon Tarihi: 23 Mart 2012

Süre: 117dk

Tür:Aksiyon, Dram, Macera

Yönetmen:Joe Carnahan

Senarist:Joe Carnahan , ıan Mackenzie Jeffers

Yapımı:2011 – ABD

Gri Kurt Film Konusu

Alaska’da petrol sondajında çalışmak için görevlendirilen bir ekip, uçaklarının düşmesi sonucu bölgenin vahşi ve ıssız bir alanında mahsur kalırlar. Grubun başı olan Ottway (Liam Neeson), ekibin vahşi doğada aç kurtlara karşı hayatta kalabilmesi için elinden geleni yapmak zorundadır. Hem kaza sonrası aldıkları ölümcül yaralar, hem de insanı donduran hava koşulları karşısında kurtlara yem olmadan buradan kurtulabilecekler midir?

8-Survivre avec les loups (2007)

Süre: 118dk

Tür:Dram

Yönetmen:Véra Belmont

Senarist:Véra Belmont

Yapımı:2007 – Fransa ,  Belçika ,  Almanya

Survivre Avec Les Loups Film Konusu

II. Dünya Savaşı yılları Brüksel, 1941… Nazi Gestapoların yakalayıp sürgün ettikleri ailenin, genç yahudi kızı Mashi Defonseca’nın gerçek hayat hikayesinden uyarlanmış. Mashi’nin anne ve babası sürgün edilmeden önce, Belçika’lı bir aile ile kızlarının saklanıp korunması ve bakımı için anlaşmıştır. Bir süre sonra yakalanma korkusu ile Mashi ailenin yanından kaçar ve ailesini bulmak için Belçika’dan Ukranya’ya kadar tüm Avrupa’yı yürüyerek geçeceği insanın kanını donduran tehlikelerle dolu dört yıl süren yolculuğuna başlar. Ormanda kurtlarlar sayesinde hayatta kalır.

9-Looper (2012)-Tetikçiler

Orijinal İsmi: Looper

Vizyon Tarihi: 12 Ekim 2012

Süre: 119dk

Tür:Bilim Kurgu, Aksiyon, Suç

Yönetmen:Rian Johnson

Senarist:Rian Johnson

Yapımı:2012 – ABD

Tetikçiler Film Konusu

Rian Johnson’ın Brick / Asi Gençlik ve Bloom Kardeşler filmlerinden sonra çektiği Tetikçiler, zamanda yolculuğun mümkün olduğu 2077 yılında geçiyor. Yasadışı ilan edilen bu zamanda yolculuğu yalnızca mafya kullanmakta ve ortadan kaldırmak istediklerini geçmişe yollayarak tetikçiler tarafından öldürülmelerini sağlamaktadır. Gelecekten gelen kurbanları öldüren uzman tetikçilerin en iyilerinden biri Joe’dur. Ne var ki, Joe’nun yeni kurbanı, 30 yıl sonradan gelen kendisidir. Hedefini öldüremeyen Joe, bu işi çözmelidir, yoksa kendisi de öldürülecektir.

10-Total Recall (1990)-Gerçeğe Çağrı

Orijinal İsmi: Total Recall

Vizyon Tarihi: 1 Haziran 1990

Süre: 113dk

Tür:Bilim Kurgu, Aksiyon, Macera

Yönetmen:Paul Verhoeven

Senarist:Philip K. Dick , Ronald Shusett

Yapımı:1990 – ABDNetflix

Gerçeğe Çağrı Film Konusu

Douglas Quaid (Arnold Schwarzenegger) her gece Mars hakkında rüyalar gören bir işçidir. Meraklanan Quaid, anı transferi yoluyla insanları tatile yollayan Rekall Inc. isimli şirketten Mars tatili satın alır. Fakat anı transferi sırasında meydana gelen bir kaza genç adamın zihnini altüst eder. Kendini bir gizli ajan olarak, Mars’ın zalim hakimi Coogan’a karşı mücadele ederken bulur. Eski dostlar, hatta karısı bile aniden ona düşman olmuştur. Fakat Quaid’in tüm bu yaşadıkları gerçek midir ? Eski anılarını mı hatırlamaktadır ? Yoksa anı transferi sırasında yaşadıkları yüzünden bir hayal mi görmektedir ? Douglas Quaid bu gerçekler ve hayallerden örülü dünyada bir çıkış yolu bulmaya çalışır ? Film, bilim kurgunun en önemli isimlerinden Philip K. Dick’in We Can Remember It For You Wholesale isimli kısa hikayesine dayanıyor. Blade Runner (1982), Screamers (1995) ve Impostor (2002), Dick’in hikayelerine dayandırılarak çekilen filmlerden sadece bazıları.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

İzlemeniz Gereken Efsane Filmler

%d blogcu bunu beğendi: