Mardin’in incisi Dara Antik Kenti

Dara Antik Kenti  Tarihi

Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Dara, İmparator Anastasius’un (491-518) girişimleriyle 505 yılında, Doğu Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırını Sasanilere karşı korumak için askeri amaçlı bir garnizon kenti olarak inşa ettirdiği sanılmaktadır. 4 kilometrelik alana yayılmış sur yapıları İç kale, kentin kuzeyinde ve 50 metre yüksekliğindeki tepenin üst düzlüğüne kurulmuştur. Aynı zamanda Antik adı Anastasiopolis olan kentin İlk kuruluşunun tarihi net bilgiler içermemektedir.Antik Dara, yüzyıllar boyunca Mezopotamya’nın en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak kayıtlarda yer alırken, kentin Pers İmparatoru Darius ile Büyük İskender’in savaşına tanıklık ettiğini arkeolojik kalıntılar ve arşivlerde geçmektedir. Persler, 363 yılında Nusaybin’i alınca Doğu’nun Efesi olarak bilinen Dara Antik kenti Roma İmparatorluğu’nun sınırı haline gelmiş. Şehir 5. yüzyılda İmparator Anastasius tarafından ileri sınır kapısı olarak tahkim edilmiş; 100 yıl sonra da Perslerin eline geçmiş. Kent, 7. yüzyılın sonlarına doğru Emeviler, daha sonra Abbasîler, 15. yüzyılda da Osmanlıların hakimiyetine girmiştir.

  1. yüzyılda başka imparatorluğun elinden Pers hakimiyetine geçmiştir. Dara antik kenti yaklaşık olarak 100 yıl Perslerin elinde kalmıştır.

Dara Antik Kenti Nerede?

Dara Antik kenti Mardin’de yer almaktadır. Mardin’in Artuklu ilçesinde bulunan bir antik kenttir. Mardin’in 30 km. güneydoğusunda bulunan Oğuz Köyü’nde yer alan Dara, bölgedeki antik yerleşmelerin en görkemlisidir. Antik adı Anastasiopolis olan kentin ne zaman kurulduğu bilinmiyor. Dara, yüzyıllar boyunca Mezopotamya’nın en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş. Kent, Pers İmparatoru Darius ile Büyük İskender’in savaşına tanıklık etmiş.

Gezilecek Yerler

5 bin yıllık tarihi kalıntıların bulunduğu bu bölgede, ziyaret edilecek birçok farklı ve özel yerler bulunmaktadır. Aynı zamanda  Dara Antik Kenti bu yapılarıyla günümüzde de büyük bir öneme sahiptir. Binlerce yıl içerisinde günümüze kadar ulaşan ve ihtişamıyla duran bu yapılar arasında mükemmel tarihi yolculuğa çıkabilirsiniz. Gezilecek bazı yerler ise şöyle;

– Kiliseler

– Agora

– Tophane

– Zindanlar

– Saray

– Çarşı

– Köprüler

sıralanabilir;

Dara antik kenti yapı bakımında Efes antik kentine benzetildiğinden bir çok yerde Doğunun Efesi diye de anılmaktadır.

Sıradaki içerik:

Mardin’in incisi Dara Antik Kenti