Pınar Kür

En mutlu olduğu anlarda bile mutsuzluğu beklediğini söyleyen, ‘Asılacak Kadın’ gibi bir kitabı yazma ve onu mahkeme koridorlarında savunma cesaretini gösteren, bizi bazen polisiyenin, bazen siyasetin tam ortasına çeken romanlar yazan bir yazar Pınar Kür… Şimdi yazarlığının 40’ıncı yılını kutluyor. Daha yakından tanınmalı, çok yakından…

15 Nisan 1943’te Bursa’da doğan sanatçı, lise eğitimini Robert Kolej’de tamamladıktan sonra lisans eğitimini Queens College ve Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Ardından Serbonne Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat üzerine doktora yapmıştır. “Bitmeyen Aşk” adlı romanı “müstehcenlik” gerekçesiyle toplatıldı. Şu anda Bilgi Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde öğretim üyesidir. 2013 yılı Mayıs ayında Ankara Öykü Günleri kapsamında Onur ödülüne layık görülmüştür.

Yazarımızın birçok alanda eserleri bulunmaktadır. Hayatı hakkında verdiğim kısa bilgi de geçen romanı “Asılacak Kadın” hakkında kısa bir değerlendirmeye de yer vermek istiyorum;

Öz ağası öldürüldükten sonra üvey ağası tarafından dövülen, aşağılanan Melek’in hikâyesidir “Asılacak Kadın”.Hüsrev Bey, annesine baksın diye Melek’i yalısında çalıştırmaya başlar. Annesi ölünce Melek’i toplumun gözünde asılacak kadın yapar. Asılması gereken toplumdur aslında.”

Genellikle hikâye ve romanlarında psikolojik tahliller yapar, cinselliği ön plana çıkarır. Toplumsal sorunları ve bu sorunlar içinde temel bir yer tutan kadınların bireysel dertlerini anlatır. Zamandan ve mekândan şikâyet eden kişilerin iç dünyalarındaki huzursuzlukları, birtakım açmazları, yalnızlıkları birey-toplum değerleri uyuşmazlığında ele alır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Pınar Kür

%d blogcu bunu beğendi: