ESKİYE ÖZLEM 

 

     Bir hasretler diyarı oldu gönüllerimiz. Eskiye özlem içindeyiz. Yudumladığımız her çayda her kahvede hasret dumanını solur gibiyiz. Bu duyguların 60lı yaşlardan sonra oluşması makul ama günümüzde bu yaş sınırı epey aşağılarda. 

 

      Peki neden…

 

      Cümlemin sonuna soru işareti(?) kullanamadım. Üç nokta (…) yı tercih ettim. Bir imla hatası olabilir edebiyatçı arkadaşlarım kızmasın.

 

     Üç nokta (…) tefekkür eylemi. 

 

     Bu sorunun cevabı için, bir cümleye sığdıramayacak kadar uzun ve soluksuz cümleler kurabiliriz. İçimiz bir hasret ülkesi.  

       Hemen hemen herkeste geriye bir özlem var. Eski insanlara bir özlem içindeyiz. Bu özlem duygumuz, kendimizle başbaşa kaldığımız bu dönemde daha da perçimlendi adeta. Eski sohbetleri özler olduk. Antikaya ilgimiz arttı. Eskiye dair bir parça eşyayı evimizin köşesine gözümüzün değeceği yerlere yerleştirdik. Bir avuç huzur için belkide. 

      Duyguların çok hızlı tüketildiği bir çağa geldik. Bu çağın sancılarını yaşıyoruz. Sosyal medyayı dolaşırken hep bir sitem hep bir özlem cümleleri. Tbt paylaşımları. 

     Değişim kaçınılmaz elbette. Ama nasıl bir değişim içindeyiz. İnsana yakışan iyiye dair davranışların  azaldığı, iyi olmayanların çoğaldığı bir çağ. 

 

   Hızlı bir değişim. 

 

   Hızlı bir dönüşüm.

 

   Bugün söylediğimizi yarın kolaylıkla değiştirebiliyoruz. Bir açıklama gereği duymadan bi de. 

    Duyguların düşüncelerin hızlıca değiştiği bir çağ. 

   İnsanın başı dönüyor adeta. Dünya bile güneş etrafında dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlarken ve içine değişimlerin sert hissedilmemesi adına baharları serpiştirirken bizim bu sert dönüşümlerimiz baş döndürücü. 

   Değiştik elbette ama eskiye özlemlerimizin de arttığı bir değişim. 

   “Nerde o eski bayramlar” diye başlayan cümleleri sıkça duyduğumuz bir değişim. 

    ” Geçmişin bize güzel görünmesine sebep onun gelip geçmiş olmasıdır.” 

                              Oscar Wilde

     Geçmişin kökleriyle bugünü güzel inşa edebilmek için  umudumuz var. Değişeceğiz de güzelleşeceğizde. 

    Değiştik ama çokta güzel olmadı makyajımız sorun burda. Silip tekrar yapabiliriz, güzelleşmek adına insanlık adına yaşamak adına inandığımız kutsallar adına…

 
Emine Altun
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

ESKİYE ÖZLEM 

%d blogcu bunu beğendi: