Bulgaristan: Rila Manastırı’nın sırları

SONY DSC

Bulgaristan’ın başlıca kültürel ve dini mekanlarından biri olan Rila Manastırı’ndayız. Rila Dağları’nda bin 100 metre yüksekte inşa edildi.

10. yüzyılda kurulan Rila Manastırı, Bulgaristan’ın en büyük ve en ünlü Doğu Ortodoks kompleksi.

Bir yangından sonra yeniden inşa edildiği 19. yüzyılın başlarında, çarpıcı mimarisiyle ulusal uyanış denilen dönemin tarzının bir başyapıtı olarak kabul edildi.

Rahip Macariy Chakarov: “Kemerli ve renkli duvarların inşa edilme şekli; taş ve ahşabın kullanımı, geleneksel yapı ile Batı Avrupa’dan gelen etki arasındaki benzersiz bir kombinasyonu gösteriyor”

Manastır, Rila’lı Aziz John tarafından kuruldu. Onun konutu ve mezarı kutsal bir yer haline geldi ve bir manastır kompleksine dönüştürüldü.

Bugün burası, manastırın etkileyici tarihi ve Ortodoks sanatının koruyucusu olan yedi rahibe ev sahipliği yapıyor. Bu muhteşem freskler Eski ve Yeni Ahit’in farklı anlarını gösteriyor.

Manastır, 60.000’den fazla cilt ile Balkanlar’daki en büyük kitaplığından birine sahip.

Evgenia Ivanova, Rila Manastırı Kütüphanesi Başkanı: “Rila Manastırı’nın kütüphanesi, 10. yüzyıldan günümüze kadar uzanan eşsiz, nadir ve son derece değerli kitaplara sahip.”

Manastır, Bulgaristan’ın başlıca turistik yerlerinden biri olmasına rağmen, keşişlerin günlük yaşamlarını sürdürdüğü sakin atmosferini koruyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bulgaristan: Rila Manastırı’nın sırları

%d blogcu bunu beğendi: