Şükran Demirhan Kimdir?

Kendinizi tanıtır mısınız?

KOZLUK/ BATMAN  doğumluyum BATMAN merkezde yaşıyorum.

Eğitimimi Batman merkezde tamamladım. Yürümeyi, düşünmeyi ( Özellikle kitaplar konusunda) Yazmayı ve okumayı çok severim. Yazmak benim için büyük bir tutku.

Yazar olma hayaliniz nasıl ve ne zaman başladı?

Çocukluk yaşlarda başladı, ilk Okuduğum “ Kibritçi Kız” hikâyesi beni  çok etkilemişti. O kitaptaki sözler beni çok düşündürdü ilk defa Bir kitap hakkındaki düşüncelerimi kâğıda aktarmıştım o günden sonra bende yazar olacağım dedim ve oldum.

Kitap yazmaya nasıl başladınız?

okuduklarım, düşündüklerim ve insan duygularından yazdığım düşüncelerle başladım.

Kimsenin okumayacağını bilseniz bile yazar mıydınız?

Elbette yazardım. Çünkü yazarken kendimi çok mutlu hissediyorum .

Kitabınızı yazmaya başlarken kurguyu önceden mi belirlersiniz? Yoksa bütün olay örgüsü siz yazdıkça mı gelişir?

Genelde önceden belirliyorum, ama yazma esnasında değiştirdiğim konular veyahut eksiklik gördüğüm kısımların olduğunu fark ediyorum. Yazarken yazacağım kitabın taslağı hazır oluyor ama yazdıkça eklediğim kısımlar da oluşuyor.

Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiniz yazarlar kimlerdir?

Belirli bir yazarla kısıtlı kalmadım tüm düşünceleri, gelmiş geçmiş tüm yazarları merak edip okudum, okuyorum, okumaya da devam edeceğim, daha çok Fransız ve Rus edebiyatı ilgimi çekiyor, birazda doğu edebiyatına merakım var. Kitaplarını, ve düşüncelerini en çok beğendiğim yazarlar fyodor Dostoveyski’ dir.

Bence yazdığı her kelime bir hayat öğretisi niteliğinde.

En son hangi kitabı okudunuz?

En son “ Benjamın button’nun tuhaf hikayesi ” kitabını okudum

Kitabınız için yararlandığınız kaynaklar ve esinlendiğiniz noktalardan bahseder misiniz?

gerçek hayat hikayeleri konulu kitapları okudum ve araştırdım, roman, hikaye, öykü tarzı kitaplarda rastladığım yaşanmış hikayeler beni çok etkiliyor, ama şiirde insan duygularından ve doğadan esinleniyorum.

Yazma ritüelinizden bahseder misiniz? Örneğin hangi ortamda, hangi materyallerle, hangi müzikle, nasıl bir coğrafyada yazmayı tercih ediyorsunuz?

 Daha çok klâsik müzik,  senfoniler, fon müzikleri ve türküler dinliyoruum.

Sessiz bir ortamda yazıyorum, çoğu zamanda doğa ile iç içe olarak yazmak bana daha verimlilik sağlıyor.

Yazarlıkla ilgili ilk hayaliniz nelerdir?

insanlara  güzel duygular ve düşünceler aktarmak.

Sizce Yazmak ve okumak arasında ne gibi farklar vardır?

Yazmak çok farklı hayata daha dinç bir anlam katıyor.

Bana heyecan veriyor bazen aklıma gelen bir cümleyi ilk bulduğum kağıda geçirmek için verdiğim koşuşturmaca eğlenceli bir hal alıyor bundan dolayı bulunduğum her ortamda her yerde kağıt kalem ve not defterleri illa  olmalıdır. Okumak ise  hayal gücümü güçleştiriyor. Hayatı, nasıl yaşamam gerektiğini en iyi şekilde bana sunuyor. Okumak insanın benimseyip benimsemediği tüm olay ve olguları seriyor önünüze okuduğunuz her şeyi benimsemeyebilirsiniz. Ama yazarken benimsediğiniz fikirleri ortaya koyarsanız.

Okumak başkasının içselliğinde oluşan duyguları yansıtır yazmakta kendi içsel duygularımızdır.

Hayal kurmayı seven yazarlardan mısınız?

Evet çok severim hayal kurmayı, hayalsiz yaşanılmaz belki de insanı ayakta tutan en güzel unsur hayalleridir. Bir yazar olmak benim için bir hayaldi çok şükür hayallerim gerçek oldu. Bir insan çok istediği bir hayalini gerçekleştirince çok çok mutlu oluyor. İnsan yeter ki istesin ve istediği hayalini kursun . Hayal kurmak yaşamanın  anlamıdır. Hayal anlam katar yaşama.

Yazmak isteyen ancak nasıl yazmaya başlaması gerektiğini bilmeyenler için tavsiyeleriniz var mı?

Elbette var, yazmak isteyen arkadaşlar kesinlikle olumsuz düşünmeden içlerinden geldiği gibi yazsınlar, eleştiri ve yorumlara açık olsunlar.

Herkes her yazılanı beğenmeye bilir Ancak başkalarını memnun etmekle değil , kendilerini memnun edecek bir eser her zaman daha faydalı olur.

Bir gün kurgu olmayan bir şey yazmayı düşünüyor musunuz? Ülke gündemindeki olaylar ile ilgili kaleme almak istedikleriniz oldu mu?

-Kurgu olmayan gerçekte yaşanılmış, hikâyeleri ele almak isterim daha önce yazdığım “ Sessiz papatyam ” isimli eserimde gerçek bir hayat hikâyesi içermektedir.

Yazmak sizin için hayat boyu sürecek bir serüven mi yoksa yazmayı bırakmayı düşündüğünüz bir zaman var mı?

Var olduğum sürece Allah kısmet ederse yazmaya devam edeceğim.

Yazdıklarımı, insanlara aktaracağım , Yazmak benim için bir terapi niteliği taşıyor. Yazmaktan ve okumaktan asla vazgeçeceğimi düşünmüyorum.

Gençlerin facebook, twitter gibi sosyal medya sitelerinde çok zaman geçirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Büyük bir zaman kaybı Elbette hiç zaman geçirmeyin diyemem çağımız teknoloji çağı, sosyal platformların kötü yanları olduğu gibi iyi yanları da var doğru kullanıldığı sürece istedikleri doğru olan  bilgileri arayıp oradan çok hızlı bulabilirler yalnız hangi mecra olursa olsun zaman harcamak gençlerin kendilerine yaptığı en büyük zulümdür bence.

Günümüzün gençliğine üç tavsiye verecek olsanız bunlar ne olurdu?

Kendinize inanarak çabalamanız gerek , emek sarf edin, başaracağınıza inanın  olumsuzlukları yüreğinizden bertaraf edin, onları  bırakın bir kenara ve en çok kendinize odaklı yaşayın, zamanınız çok değerli onu sizi eğitecek güçlendirecek hayata karşı sağlam kılacak yönlerde harcayın.

Sıradaki içerik:

Şükran Demirhan Kimdir?

%d blogcu bunu beğendi: