(Yezîdîler) Ezidiler Kimdir? (Belgesel)

Ezidi – Beyta Laleş – Çarşema Sor

Tarih boyunca inançları nedeniyle uygulanan ve zaman zaman zulme varan baskılar yüzünden içe dönük kapalı bir topluluk olarak yaşadı Ezidiler… Bu yüzden tarihin belli dönemlerde inançlarını gizlemek zorunda kaldılar.

Bugün Türkiye’de çok az sayıda kalan Ezidilerin çoğu Irak Kürdistan’ nında yaşıyor. Dohuk’a bağlı Şeyxan Köyü yakınlarındaki Laleş Vadisi onların hac mekanı.. Onlar, her yıl Nisan ayının 13’ncü gününden sonraki Çarşamba gününü yeni yılın başlangıcı olarak Kabul ediyor.

Ezidiler kendilerinin Dünyada tek tanrıya yani Allaha inan ilk insanlar olarak tanımlıyorlar.

Adem den bu yana Allahın varlığına inanıyorlar. Tarihleri boyunca birçok dönemde diğer dinler tarafından baskı altında tutulan ezdiler hakkında tarihte bilinen 76 ferman bulunuyor. Çıkartılan her ferman beraberinde ölümü, korkuyu, baskıyı ve zorunlu göçü getirmiş.

Bu nedenlerden dolayı kimi din değiştirmiş, kimi de inancını gizlemek zorunda kalmış. Yaşadıkları bölgede kalanlar ise uzun yıllar ibadetini gizlemiş.

Kutsal kitapları Mushafe Reş ( Siyah Mushaf), Ezidi inancının mitolojisini Şeyh Adi tarafından yazılan Kitabı El Celve ise bu inancın pratik kurallarını anlatır. Ezidiler günlük yaşamlarında ve atıkları her adımda Allahın adını anıyorlar. Onlar için yeri göğü yaratan Allahtır.

Melekleri onun emirlerini uygular. Azazi yani Meleki tavusa büyük saygı duyarlar. Onu Allahın emirlerini uygulayan birinci melek diğer bir değişle, Meleklerin başı olarak kabul ediyorlar.

Diğer dinlere mensup insanların sık sık tekrarladığı şeytan kelimesini kesinlikle kulanmazlar. Yanlarında bir başka insanın bu kelimeyi telaffuz etmesinden de hiç hoşlanmazlar.

Ezidi inancında kainat varolurken önce meleklerin yaratıldığına inanılır. İlk yaratılan Melek-i Tavus olarak bilinen Azazil dir. Azazil meleklerin efendisi ve en ulusudur. Diğer dinlerde Melek-i tavus başka şekilde adlandırılır. Ancak ezidiler ona o kelimeyi layık görmezler. Melek-i tavustan sonra Derdail, İsrail, Mikail, Şemail, Cebrail, ve Nurail yaratıldı,

Ezidi inancında Güneş , Alahın yeryüzüne gönderdiği nur, hayatın kaynağı, ve aydınlatan ışıktır.

Diğer merak edilenler belgeselimzde.

İyi Seyirler

Kaynak: Simayprodüksiyon belegesel

Sıradaki içerik:

(Yezîdîler) Ezidiler Kimdir? (Belgesel)

%d blogcu bunu beğendi: