Ziyareti Yasaklı Yerler

İnsanlar tarafından ziyareti kısıtlanan veya tamamen yasak olan yerleri sizler için derledik. Bazıları oldukça ürkütücü olan bu yerlerde bulunmak istemezsiniz...

North Sentinel Adası – Hindistan

Bengal Körfezi’ndeki bu küçük, ormanlarla kaplı ada, tamamen mercan kayalıkları ile çevrili olduğundan, gemilerin adaya yaklaşması çok zor. Ancak adayı ziyaretin önündeki tek engel, bu değil. North Sentinel Adası’nda, insanlıkla temasa geçmeyi reddeden Sentineller adlı küçük yerli bir topluluk yaşıyor – dünyada, modern kültürün ulaşamadığı birkaç topluluktan biri.

2008 yılında, tekneleri adaya fazla yaklaşan iki balıkçı, bu kabile tarafından öldürüldü. 2004 yılında Hint Okyanusu’nda yaşanan büyük deprem ve tsunami sonrasında ise bölgedeki hasarı inceleyen araştırma türbinleri, kabile tarafından saldırıya uğradı; yerliler, kıyı hattı boyunca uçan hava araçlarına taşlar ve oklarla saldırdılar.

Heard Adası Volkanı – Avustralya

Heard Adası ve McDonald Adaları, Güney Okyanusu’nda, Avustralya’ya bağlı Subantarktik adalar grubu. Volkanik kökenli Heard Adası 45 km uzunluğunda, 20 km genişliğindedir. Yüzeyin büyük bölümü kar ve buzullarla kaplıdır. McDonald Adaları, Heard Adası’nın 25 mil batısında üzerinde yerleşim bulunmayan kayalık bir ada grubudur. Adaların toplam yüzölçümü 372 km2‘dir. Avustralya’nın Perth şehrinin yaklaşık 2.500 mil güneybatısına düşer.

1833’te İngiliz balıkçıların keşfettiği ada 1853’te Amerikalı kaptan John J. Heard’ın adını aldı. 1947’de Birleşik Krallık’tan Avustralya’ya geçti. Adalar ıssızdır ve sönmüş volkanik dağlarla kaplıdır.

Dünyanın en keşfedilmemiş yerlerinden biri olan Heard Adası, Antarktika ve Madagaskar adasında yer alıyor; politik olarak, Avustralya’nın bir parçası. Adada iki aktif volkan bulunuyor ve toprak, tamamen çorak.

Tüm ada, volkan patlamaları sonucu oluşmuş yıkıntılardan ve kireç taşlarından oluşuyor. Bölgedeki tamamen doğal ama bir o kadar da hassas olan çevreyi koruyabilmek adına Avustralya hükümeti, adaya girişleri yasakladı. 

Ayrıca adadan herhangi bir merkezi kara parçasına gitmenin 2 hafta sürdüğü düşünüldüğünde, Heard Adası’nın dünyanın en zorlu ve en tehlikeli yerlerinden biri olmasına şaşırmamak gerek.

Poveglia – İtalya

Diğer adıyla Ölüm adası olarak bilinen bu yer fazlasıyla ürkütücü.

Poveglia, Venedik ve Lido arasında bulunan bir ada. Bu küçük bölge, yüzyıllar boyunca, ölülerden kurtulmak için kullanılmış. Ada, 14. yy.’da bubonik veba hastaları için karantina kolonisi haline getirilmiş.

Bu da yetmezmiş gibi ada, ilerleyen dönemlerde, nahoş bir üne sahip psikiyatrik bir hastaneye ev sahipliği yapmış. 

Şu anda ise bir zamanlar orada yaşamış zavallı ruhları saymazsak, ada terk edilmiş durumda. Baş ağrıtıcı evrak işleri ile uğraşmak istemiyorsanız eğer, katı bir şekilde giriş yasağı olan bu adadan uzak durmalısınız.

Poveglia, Veba Adası olarak da bilinir. 1793 ile 1814 yılları arasında vebaya yakalanan yaklaşık 160 bin kişinin karantinaya alındığı, Kuzey İtalya Venedik Lagünü’nde bulunan ufak bir adadır. Adada hala karantinaya alınmış kişilere ait toplu mezarlar bulunur. Bir dönemde intihar etmeleri öncesinde doktorların tuhaf deneylerine maruz kalan akıl hastalarının tutulduğu Poveglia ile ilgili halk arasında hayalet efsaneleri türemiş durumdadır.

Lascaux Mağaraları – Fransa

Lascaux mağaraları, arkeologlar için saklı bir hazine adeta; ancak UNESCO Dünya Miras bölgelerinin hepsi kamuya açık değil ne yazık ki. Bu mağara kompleksinde, tarih öncesinden kalma, yaklaşık 17.300 yaşlarında resimler bulunuyor. Mağaralar, 1963 yılından beri ziyarete kapalı. Arkeologlara göre insan varlığı, bu antik sanat eserlerine zarar verebilir. Mağaralar, yalnızca güvenlik görevlilerinin girişine açık – kısıtlamalar dahilinde tabi ki. Görevliler dahi haftada bir kez, birkaç dakikalığına mağaralara girebiliyor.

Lascaux, Fransa’nın güneybatısındaki Dordogne ilindeki Montignac köyünün yakınlarında yer alan paleolitik bir mağaradır, ki burası bazı en ünlü tarih öncesi mağara çizim örneklerine ev sahipliği de yapmaktadır. 600’e yakın çizim -Çoğunluğu hayvan çizimleri- çarpıcı yapıtlardaki mağaranın iç duvarlarını süsler. At resimleri çoğunluktadır fakat geyik, yaban öküzü, dağ keçisi, bizon hatta kedi cinsinden hayvanlar bulunması dahi mümkündür. Önemli resimlerin çoğunluğunu simgeleyen bu çizimlerin yanı sıra, benzer tarzda yaklaşık 1400 gravür bulunmaktadır. Milattan önce 17,000-15,000’e dayanan bu sanat, üst Paleolitik döneme aittir ve o dönemde bölgede yaşayan insanların yetenekli elleri tarafından yapıldığı çok açıktır. Bölge tam bir etkin nokta olarak görünmektedir; birçok hoş bir biçimde dekore edilmiş mağaralar orada keşfedilmiştir. Lascaux’daki veya diğer sitelerdeki resimlerin tam anlamı hala tartışmaya açıktır, fakat yaygın görünüş, yaratıcıların kafa karışıklıklarına değinerek resimlere ritüelistik ve hatta ruhani anlamlar yüklemektedir. Lascaux, 1979’da çevresindeki diğer tarih öncesi sitelerle birlikte UNESCO Dünya Mirası listesine eklendi.

Yılan Adası – Brezilya

Queimada Grande Adası (Portekizce: Ilha da Queimada Grande) bilinen adıyla Yılan Adası, Brezilya’nın São Paulo eyaleti açıklarında, Atlas Okyanusu’nda bulunan bir ada. Ada, 4000’den fazla zehirli çıngıraklı yılan türünü barındırdığı için bölge halkı tarafından “Yılan Adası” olarak tanımlanmaktadır. Dünyanın en tehlikeli adalarından birisi olarak kabul edilen Queimada Grande Adasına 1920 yılından beri ziyaret edilmesine izin verilmemektedir

Brezilya hükümeti, adayı ziyaretçilere kapamış. Bölgeye yalnızca yılanlara nasıl yaklaşması gerektiğini bilen araştırmacılar, yanlarında doktor olmak şartıyla girebiliyor.

51 Bölge-ABD

Güney Nevada’da bulan Area 51, ABD’nin en gizemli bölgelerinden biri. Amerikan askeri üslerinden biri olduğu biliniyor ve silah ve hava araçları için test bölgesi olarak kullanıldığına dair spekülasyonlar var.

Birçok komplo teorisyeni, buraya bir uzay gemisinin düşmüş olduğuna inanıyor. Bir başka teoriye göre de Roswell bölgesine düşen uzay gemisi burada inceleniyor. 

Bölge sivillere tamamen kapalı; devlet bile bölgenin varlığını kesin bir şekilde ilan etmiyor.

51. Bölge, sahibi Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri olan ve bilindiği kadarıyla uçak ve düşman silahları inceleme, analiz etme ve araştırma merkezi olarak kullanılmakta olan yerdir. Yeni uçakların da test ve geliştirme yeri olarak da kullanıldığına inanılmaktadır.

Vatikan Gizli Arşivleri – Vatikan

Vatikan Gizli Arşivleri, Vatikan’da bulunan Kutsal Makam tarafından ilan edilen ve yayımlanan bütün eylemlerin bulundurulduğu merkezi depodur.

Vatikan’ın gizli arşivleri, Katolik Kilisesi ile ilişkili birçok belgenin depolama alanı olarak kullanılıyor. Burada, yüzlerce yıllık sırlar, resmî belgelerden mektuplara, Vatikan’ın mahzenlerinde birer gizem olarak kalmayı sürdürüyor.

Arşivin çoğunluğu yeraltında ve özel izinli araştırmacılar haricinde, buraya girmek kesinlikle yasak. Bu araştırmacılar için bile birtakım kısıtlamalar var – hangi belgelere bakıp hangilerine bakamayacakları gibi.

Qin Shi Huang Anıt Mezarları– Çin

Çin’in ilk imparatoru Qin Shi Huang’ın anıt mezarları, 2000 yılından uzun bir süredir, bir piramidin altında gömülü halde.

Mozolenin içeriği, çoğunlukla kapalı ve henüz keşfi yapılmamış. Mezar kazısına karşı olan kesime göre, modern teknoloji, mozolenin yıkımını engelleyemez. Bu yüzden buraya erişim, Çin hükümeti tarafından katı bir şekilde yasaklanmış.

Çin’in ilk imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarı, bütün zamanların en büyük arkeolojik keşiflerinden biri olmasına rağmen, büyük ölçüde mühürlenmiş ve keşfedilmemiş kaldığından dolayı arkeologlar ve tarihçiler için gizemini hala koruyor. Mezar ve içindekilerinin müthiş ve bir o kadar da tuhaf tarihi, mühürlenmiş ve binlerce yıl boyunca bitki örtüsünün altında gömülü kalmıştır.

North Brother Adası – ABD

Kuzey ve Güney Brother Adaları, New York şehrinin Doğu Nehri’nde Bronx anakarası ile Rikers Adası arasında bulunan bir çift küçük adadır. North Brother Island, bir zamanlar karantinaya alınabilir hastalıklar için Riverside Hastanesi’nin yeriydi, ancak şimdi ıssız.

Ve insanların girişleri oldukça sıkıntılı bir bölgedir. İnsanlık tarafından kaderine terk edilen bir ada haline gelmiştir.

Sıradaki içerik:

Ziyareti Yasaklı Yerler

%d blogcu bunu beğendi: