Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

Neredeyse 60 yıl önce, TV hala evde olması lüks bir nesneyken, üretilen içeriğin amacı tüm aileye sağlıklı bir eğlence getirmekti. Addams Ailesi mükemmel bir örnektir. Hayattaki en egzotik şeylerden zevk alan eksantrik milyonerlerden oluşan bir ailenin yer aldığı, kara mizah dolu bir diziydi.

Olumlu Bak, tüm ailemizle birlikte televizyon karşısında gülerek geçirdiğimiz anları bir şekilde yeniden yaşamak için popüler diziler hakkında az bilinen birkaç gerçeği bir araya getirdi.

1. TV dizisi The New Yorker’dan bir çizgi filme dayanıyordu .

Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

©  Dave Lee Down Under / Youtube , ©  ABC Televizyonu / WIkimedia , ©  CC0

Addams Ailesi ilk olarak 1964’te yayınlandı. Karikatürist Charles Addams tarafından yaratılan ve 1938’den 1964’e kadar The New Yorker’da yayınlanan bir çizgi filme dayanıyordu. ürkütücü tarafını gösteren zengin aristokrat aile. Bu fikir, dizilere ek olarak filmlere, video oyunlarına, kitaplara ve müziğe de ilham verdi. Yakında popüler kültür üzerinde önemli bir etkisi oldu.

2. Karakterlerin televizyonda görünene kadar bir isimleri yoktu.

Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

©  NBC Televizyonu / Wikimedia , ©  CC0

The New Yorker’da göründüklerinde karakterlerin isimleri yoktu  . Dizinin yapımcıları tarafından isimlendirildiler. Ailenin reisi için orijinal çizgi filmlerin yaratıcısı Gomez ismini “Wednesday” önerdi. Karısının adı Morticia idi.

En büyük oğlunun adı Pugsley’di ve kızının adı için Charles Addams bir çocuk kafiyesine dayanarak “” önerdi. Uşakları Lurch, Fester Amca, Büyükanne Eudora ve Thing diğer önemli karakterlerdi.

3. Gomez Addams’ın görünüşü çok değişti.

Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

©  Dave Lee Down Under / Youtube

Orijinal çizgi filmde, Gomez tombuldu ve kalkık bir burnu, çarpık dişleri ve çıkık bir çenesi vardı. O zamanlar pek çok filmde rol almış, kendisini canlandıran aktör John Astin’e hiç benzemiyordu.

John’a karakterini geliştirmesi için tam yaratıcı özgürlük verildi, böylece yapımcılara fikirler getirecek, ağ sahipleri onları reddettiğinde onları kabul edecek ve savunacak. Fikirlerinden biri, Gomez’i çekici, “Latin aşığı” yapmaktı çünkü o zamanlar başroldeki adamın prototipi buydu.

4. Morticia’nın makyajını yapmak her gün 2 saat sürdü.

Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

©  House of Wax / Warner Bros. ve ortak yapımcılar

Morticia’yı canlandıran Carolyn Jones , Alfred Hitchcock, Elvis Presley ve diğerleri gibi ünlülerle çalışmış bir aktristi. Addams Ailesi’ndeki rolü için   , saçları sarı olduğu ve çok uzun ve düz olmadığı için yoğun bir şekilde makyaj yaptı ve doğal saçtan yapılmış bir peruk taktı. Dizinin iki sezonu boyunca Lady Fingers’ı ve karakterinin ikiz kardeşi Ophelia Frump’ı da canlandırdı.

5. Luch başlangıçta konuşamadı.

Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

©  NBC Televizyonu / Wikimedia 

Başlangıçta, Lurch sadece homurdanacaktı. Ancak ilk bölümün çekimleri sırasında, boyu ve derin bas sesiyle tanınan uşağı oynayan aktör Ted Cassidy, ” Çaldın mı?” Aile zili çaldığında. Yapımcılar buna bayıldı ve her bölümde karakterine kısa, tekrar eden ifadeler eklediler.

6. Fester Amca’yı canlandıran aktör rolü kapmak için saçını kazıttı.

Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

Jackie Coogan başlangıçta Fester Amca rolü için reddedildi, ancak seçmelerden eve geldikten sonra saçını kazıdı, kendi kostümünü ve makyajını yaptı ve oyuncu kadrosuna geri döndü. Sonunda rolü kaptı. Coogan, çocukluğundan beri oyunculuk yaparak Hollywood’da uzun bir oyunculuk kariyerine sahipti. En unutulmaz rollerinden biri , 1921 klasiği The Kid’de Charles Chaplin’e eşlik eden çocuktu  .

7. Şey, Ted Cassidy’nin eliydi.

Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

©  The Addams Ailesi / Fimways Television ve ortak yapımcılar

Aileye günlük işlerinde yardımcı olan The Thing , Lurch’ü oynayan aynı oyuncu tarafından canlandırıldı. Aslında bu onun sağ eliydi, ancak Ted ara sıra kimsenin fark edip etmediğini görmek için el değiştirirdi. Dizide, örneğin kutusunun dışındaki bir şeye uzanmak zorunda kaldığında kolunun tamamını da görmeniz gerekiyor. 23. bölümde yapımcılar elin tam adının Thing T. Thing olduğunu açıkladı.

8. Bir dizide bilgisayara sahip olan ilk aileydi.

Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

©  The Addams Ailesi / Fimways Television ve ortak yapımcılar

Bir bölümde Gomez, aya tatile gitmek istiyor, bu yüzden seyahatin ne kadara mal olacağını hesaplamak için kişisel bilgisayarını kullanıyor. Matematiksel işlemi yapar ve sonunda bir milyar ve 21.30 USD’nin toplamını bulur.

9. Addams ailesi çok zengindi.

Addams Ailesi , çok egzotik zevkleri olan eksantrik milyonerlerin bir parodisiydi. Bir Forbes dergisi analizine göre , Gomez Addams, Kastilya krallığının ve İngiliz aristokratlarının soyundan geliyordu. Daha sonra önemli bir petrol sahası olduğu keşfedilen bir bataklığı satın alarak para yatırdığı için de çok şanslı bir adamdı. Buna ek olarak, paha biçilmez bir Mısır antik çağı olduğu ortaya çıkan bir pazarda mumyalanmış bir el aldı.

Bu sayede bir sigorta şirketi, bir tuz madeni, bir mezar taşı fabrikası ve bir akbaba çiftliği sahibi oldu. Hepsini toplarsanız serveti 2 milyar doları buldu.

10. Gomez ve Morticia gerçekten aşıktı.

Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

©  The Addams Ailesi / Fimways Television ve ortak yapımcılar

2018’de yapılan bir  röportajda Gomez’i canlandıran aktör John Astin, kendisinin ve Carolyn Jones’un (Morticia) en başından beri birbirlerinden etkilendiklerini ve bunun ilişkilerinin ekranda daha doğal görünmesine yardımcı olduğunu itiraf etti. İkili , o sırada TV sitcomlarında görülen mülayim çiftlere panzehir olarak karakterlerine “büyük bir aşk” vermeye karar verdi.

Buna rağmen Gomez, Morticia’yı kolundan öpmesine ve onunla Fransızca konuşmasına rağmen, onu asla dudaklarından öpmedi.

11. Cousin Itt orijinal çizgi filmde yer almıyordu.

Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

©  The Addams Ailesi / Fimways Television ve ortak yapımcılar

Kuzen Itt , dizi için yaratılan karakterlerden biriydi. O, sadece ailesinin anlayabileceği bir dilde konuşan, kısa boylu, saçlarla kaplı bir varlık. Bir bölümde daha yavaş ve anlaşılır konuşmayı öğrenmesini sağladılar. Yine de huysuz ve iğrenç biri oldu, bu yüzden Morticia onu tekrar hızlı konuşmaya döndürmek için kızdırdı.

Dizi boyunca adı geçen ve hiç görünmeyen, ancak Gomez’in ailesinin çok büyük olduğu fikrini veren birçok kuzeni içeren bir listenin parçasıydı.

12. Addams’ın Munster’larla sonsuz bir rekabeti vardı.

Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

Dizi, 1964’teki prömiyerinden bu yana, bir hafta arayla prömiyer yapan ancak rakibine kıyasla reytinglerde her zaman geride kalan The Munsters’a karşı yarıştı. İki yıl sonra, The Munsters iptal edildiğinde. Ardından Addams Ailesi de iptal edildi.

13. Gerçekten başarılı birkaç filmde onları tekrar gördük.

Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

©  Addams Ailesi / Paramount Pictures ve ortak yapımcılar

1991’de yönetmen Barry Sonnenfeld ve  Men in Black’in yaratıcıları, Addams Ailesi’nin aynı kara mizah tonuyla ama günümüze odaklanarak modern bir uyarlamasını yaptılar  . Ana roller Raúl Juliá (Gomez), Anjelica Huston (Morticia), Christopher Lloyd (Cousin Itt) ve Christina Ricci (Morticia) tarafından oynandı. Film kritik ve gişe başarısı yakaladı ve birkaç yıl sonra Morticia’nın başka bir oğlu olduğu devam filmi yayınlandı.

14. 2022’de geri dönecekler.

2021’in sonlarında ünlü yönetmen Tim Burton’ın Addams Ailesi karakterlerine dayanan ancak  Çarşamba gününe odaklanan bir dizi üzerinde çalıştığı açıklandı . 2022 sonbaharında başrolde aktris Jenna Ortega ile prömiyer yapması gerekiyordu. Artık genç, neredeyse yetişkin bir Çarşamba oynayacak. Aynı zamanda Rob Zombie’nin yönettiği yeni The Munsters filmi de aynı sıralarda vizyona girerek 1964 rekabetini yeniden canlandıracak.

Diziden en çok hangi bölümü hatırlıyorsunuz? Addams Ailesi’ni ilk ne zaman izlediniz ?

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Addams Ailesi Hakkında Bilmediğiniz 14 Gerçek

%d blogcu bunu beğendi: