Anka Kuşu Nedir, Neyi Temsil Eder? Anka Kuşu Hikayesi Neyi Anlatır?

Anka Kuşu Nedir, Neyi Temsil Eder? Anka Kuşu Hikayesi Neyi Anlatır?

Anka kuşu aynı zamanda diğer ismine Zümrüdüanka kuşu olarak bilinmektedir. Kökeni ise Pers mitolojisi ve divanına kadar uzanan bir yapıya sahiptir. Efsanevi ve iyicil bir kuş türü olarak öne çıkar. Eski Mısır mitolojisinde fenix, Türk mitolojisinde ise uyuma ve Tuğrul gibi kuşlarla benzerlik gösterir. Bu sebepten dolayı pek çok farklı ülke üzerinden farklı hikayeler ile günümüze kadar ulaşmış bir efsanevi kuştur. Özellikleri ve ilginç hikayesi ile beraber, günümüzde hala oldukça farklı hikâyelerde kullanılır.

 Anka Kuşu Neyi Temsil Eder?

Birçok farklı Efsaneye bakıldığı zaman Ankara koşu kafdağı ile beraber aynı zamanda Habeş diyarında yaşadığı iddia edilir. Bu doğrultuda ölümsüz olduğu ve aynı zamanda ölüm sözü temsil ettiği dile getirilir. Aynı zamanda Türk mitolojisi üzerinden kendini aramanın ve yeniden doğmanın temizliğini anlatır. Zaten pek çok farklı mitoloji üzerinden, Anka kuşu küllerinden yeniden doğar. Bu doğrultuda temsil ettiği durum, herhangi bir kişinin yaşamış olduğu zorluk üzerinden tekrar ayağa kalkabilmesini de anlatır. Tabii bunun dışında daha pek çok önemli durumu temsil eder;

  • Sadakat
  • Zarafet
  • Hakkaniyet
  • Tekamül
  • Ölümsüzlük

Bu unsurlar Anka kuşunun karakteristik özelliklerin de yer almış ve onu efsane haline getirmiş temsillerdir.

 Anka Kuşu Hikayesi Neyi Anlatır?

Efsaneye göre anka kuşu bütün kuşların hükümdarı olarak bilinir. Kaf Dağı ile beraber aynı zamanda Habeş Diyarında yaşadığına İnanılır. Aynı zamanda bilgi ağacında yaşaması ile beraber her şeyi bildiği iddia edilir.

Diğer tüm Kuşlar Anka kuşuna İnanır ve onu kurtaracağına dair inanç beslerlermiş. Bu özel hikayesi ile beraber anka kuşu geçmişten günümüze birçok farklı ülke üzerinden farklı efsanelerde yer almıştır. Tabii ülkeye bağlı olarak değişik efsaneler de farklı isimler üzerinden de ele alındığını söylemek mümkün. Ancak genel itibariyle özellikleri bakımından ortak biçimde değerlendirildiğini eklemek gerekir.

Aşılması gereken bu son derece zorlu vadiler ise; aşk, istek, marifet, hayret, tevhid ve yokluk vadileri olarak tanımlanmaktadır. Anka kuşunu bulmak için yollara düşen kuşlar bu vadileri aşmakta güçlük çeker ve bunun neticesi olarak birer birer dökülerek Anka kuşuna ulaşmak için çaba göstermekten vazgeçerler.

Anka’yı bulmak için yollara düşen bu kuşların içerisinde sadece 30 kuş Kaf dağına ulaşabilmeyi başarır.

Anka Kuşu Masalı

Zümrüdü Anka kuşu masalından çıkarılacak olan ana fikir, neyi arıyor isen sen, O’sundur. Mevlana’nın söylemiş olduğu bu söz, Anka kuşundan alınacak dersi dile getirmektedir. İran kültüründe Simurg kuşların hükümdarı olup bu kuş ve Anka kuşunun tam da kendisidir.

Anka kuşunun Türk kültüründeki ismi ise Zümrüd-ü Anka olarak bilinmektedir. Küllerinden doğduğuna inanılan Anka kuşu masalına dair çok fazla rivayetin varlığı söz konusudur. Anka kuşu masalına dair bu rivayetlerden alınmasının gerekliliği olan son derece önemli derslerin varlığı söz konusudur.

Anka kuşu masalı, sabırlı olmanın, çaba göstermenin, emek sarf etmenin önemini vurgulamaktadır. Bu doğrultuda kişinin kendi Anka kuşunu kendisinin yaratmasının önemi ifade eder.

etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Anka Kuşu Nedir, Neyi Temsil Eder? Anka Kuşu Hikayesi Neyi Anlatır?

%d blogcu bunu beğendi: