Harvard Profesörlerinin Önerdiği Kitaplar

Harvard Profesörlerinin önerdiği kitapları sizler için derledik.

Hızlı ve Yavaş Düşünme

Hızlı ve Yavaş Düşünme Kısa ÖzetRasyonel yargı ve karar alımını sorgulayan ufuk açıcı psikoloji çalışmasıyla 2002 Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görülen Daniel Kahneman, çağımızın en önemli düşünürleri arasında yer alıyor. Fikirleriyle ekonomi, tıp ve siyaset dahil, pek çok alanı etkilemiş olan yazar, bu kitapta yıllardır sürdürdüğü araştırmaların sonuçlarını bir araya getiriyor.Okuyucuyla canlı bir sohbete giren yazar, sezgimize ne zaman güvenip güvenmeyeceğimizi ve yavaş düşünmenin ne zaman daha iyi olacağını öğretiyor. İş ve özel yaşamımızda seçimlerimizi nasıl yaptığımızı ve başımıza sık sık dert açan zihinsel hatalardan korunmanın farklı tekniklerini nasıl kullanacağımızı gösteriyor.Hızlı ve Yavaş Düşünme, düşünmeyle ilgili düşüncelerinizi sonsuza dek değiştirecek.

Prens

Prens Kitabını Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Prens kitabı ya da diğer adı ile Hükümdar, Floransalı yazar Niccolo Machiavelli tarafından 1513 yılında yazılmış, 1532 yılında kitap haline getirilmiş politika hakkında yazılmış en önemli kitap olarak kabul edilen eserdir. Kitap yazarın en ünlü eseridir. Niccolo Machiavelli, eserini döneminin en güçlü ailesi olan “Medici Ailesi”ne yazmıştır. Ayrıca eser “Makyavelist düşünce” teriminin de temelini oluşturmaktadır.

Prens kitabının yazarı Niccolo Machiavelli’dir. Niccolo Machiavelli (3 Mayıs 1469 – 21 Haziran 1527) ya da tam adıyla Niccolo di Bernardo dei Machiavelli, Floransa Rönesans hareketinin en önemli figürlerinden olan ve siyaset biliminin kuruculardan biri olarak kabul edilen Floransalı düşünür, devlet adamı, askeri stratejist, şair ve oyun yazarıdır.

Prens Kitabının Fiyatı Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Prens kitabının fiyat aralığı 3.50 TL ve özel baskılar dahil 22.50 TL arasında değişmektedir. Prens kitabının fiyatını belirleyen faktörler aşağıda listelenmiştir:

 • Yayıncının büyüklüğü
 • Kitabın amaçlandığı pazar
 • Yayın tarihi
 • Kitaplarda kullanılacak olan malzemeler
 • Yazar, illustrator veya yazar-ressamın şöhreti
 • Kitabın pazarlanması
 • Kitabın sayfa sayısıdır.

Prens Kitabının Yazarı Kimdir?

Prens kitabının yazarı Niccolo Machiavelli’dir. Niccolo Machiavelli (3 Mayıs 1469 – 21 Haziran 1527), tarih ve politika biliminin kurucusu kabul edilen Floransalı düşünür, devlet adamı, askeri stratejist, şair ve oyun yazarıdır. Floransa’da ailesini üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen düşünürün babası Bernardo Machiavelli, avukattır ve 1530 yılında vefat etmiştir. Annesi ise dinsel temalı, Meryem anaya övgü içerikli dörtlükler kaleme alan Bartolomea’dır ve eşinden dört yıl önce yani 1526 yılında vefat etmiştir. Niccolo Machiavelli, annesi öldüğünde 26, babası öldüğünde ise 30 yaşındadır.

Niccolo Machiavelli, babasından bir miktar hukuk eğitimi almış, Latince ve klasik Latin, klasik Yunan edebiyatı öğrenmiştir. Ünlü düşünürün eserler kaleme aldığı ve siyasal görevler üstlendiği dönemde İtalya oldukça karışık bir ülkedir. Birçok devletin bir arada olduğu İtalya’da sürekli olarak siyasal çekişmeler yaşanmaktadır. Floransa şehri 1494 yılında Fransa Kralı 8. Charles tarafından işgal edilmiştir ve şehri yöneten Medici ailesini kentten sürmüştür. Bu dönemde Niccolo Machiavelli 25 yaşındadır. Daha sonrasında 4 yıl boyunca Savonarola adlı bir rahip tarafından yönetilen şehirde 4 yılın ardından burjuvalar, Savonarola’yı yenmiş ve demokratik rejimi yeniden kurmuştur. Niccolo Machiavelli’de bu dönemde kurulan  “Onlar Kurulu” adlı bir kurulda sekreterlik yapmıştır. 14 yıl boyunca devam ettiği bu görev sayesinde iç ve dış siyaseti öğrenme şansı yakalamıştır. 1512 yılında yapılan Ravenna Savaşı’nda İspanyollar, Floransa’yı işgal edince Medici hanedanı yeniden yönetime geçmiş ve Niccolo Machiavelli’nin görevi de son bulmuştur.

Niccolo Machiavelli’nin sadece görevi sonlandırılmamış, para cezasına ve 1 yıl boyunca Floransa’dan çıkmama cezasına da tabii tutulmuştur.

Görevi süresince hem iç hem dış sorunlarla ilgilenen düşünür, üstlerine yaşanan durumlar hakkında bilgi ve gelişmelerin kapsamlı ve derinlemesine tahlillerini içeren raporlar kaleme almıştır.  1513 yılının Şubatı ayında Medici ailesine düzenlenen bir komploya adı karışınca önce 3 ay hapis yatmış ve işkence görmüş, ardından da serbest bırakılmıştır. Serbest kaldıktan sonra işsiz kalan Niccolo Machiavelli, Floransa’ya birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Santa Andrea kasabasındaki evine yerleşmiştir.  10 Aralık 1513 tarihinde kaleme aldığı mektupta dostu Francesco Vettori’ye bu dönemki ruh halini ve eseri Prens’i kaleme aldığını anlatmıştır. Yazdıkları “Filippo’yla sözünü ettiğim küçük eserim hakkında konuştum, ithaf etmeli mi etmemeli mi diye; etmeliyse alıp kendim mi götürmeliyim yoksa oraya göndermeli miyim? (…) Beni kitabı ithaf etmeye zorlayan mecburiyetler de var. Keseden yiyor ve eğer yoksulluğum yüzünden aşağılanacak olursam uzun süre kendim kalamam. Ayrıca bana taş taşıtmakla işe başlatlasalar da, şu andaki efendilerimiz olan Medici beylerin benden yararlanmalarını diliyorum; çünkü eğer onların övgülerini kazanamazsam, kendi kendimden hoşnut olmam; eğer okurlarsa, bu kitaptan da anlayacaklar ki, on beş yıldır devlet sanatını incelemek için gözüme ne uyku girdi ne de gönül eğlendirdim; kendi yararlarına olacak tecrübelerle donanmış birini hizmetine almayı da herkes ister sanıyorum. Dürüstlüğümden de kuşku duyulmaz, çünkü her zaman koruduğum dürüstlüğümü şimdiden sonra bozacak değilim; ayrıca benim gibi kırk üç yıldır dürüst ve temiz olan biri, tabiatını değiştiremez; yoksulluğumu dürüstlüğümün ve temizliğimin tanığı olarak gösterebilirim.” şeklindedir.

Dostuna mektupta bahsettiği kitabı “Prens”i dört ayda yazan Niccolo Machiavelli, kitabını ithaf ettiği Lorenzo de Medici’nin ilgisini çekememiştir. Yazar, 1518 yılında ise “La Mandragola”  isimli bir satirik komedi yazmıştır ve oyun 2 yıl içinde sahnelenmiştir. Yazar 1521 yılında ise “Savaş Sanatı” isimli kitabını yayımlamıştır. Savaş Sanatı isimli kitabında “Bir kral, piyadelerinin barış zamanında eve dönmekten ve kendi sanatlarını icra ederek yaşamaktan mutlu olmadıkları bir düzen kurmuşsa, bu kralın tahtından indirilmesi gereği doğar; çünkü savaşı kendi sanatıymış gibi kullanan adamlardan oluşmuş bir piyade birliğinden daha tehlikelisi yoktur; çünkü ya durmaksızın savaşmak, ya onlara sürekli para ödemek veya seni her an krallıktan indirecekleri korkusunu taşımak zorunda kalırsın.” görüşünü savunmuştur. Floransa yönetimine Kardinal Giulio de Medici geçtiği dönemde Niccolo Machiavelli’ye anayasa taslağı hazırlama ve Floransa tarihini yazma görevi verilmiştir.

Niccolo Machiavelli’ye göre siyasal düşünüşün laikleştirilmesi ve bilimselleştirilmesi gerekmektedir. İnsan doğasını kötü ve bencil olarak tanımlayan yazar kadere inanmamaktadır. Onun için en önemli şey başarıya ulaşmaktır ve bu yolda kişi her türlü şeyi yapmalıdır. Siyaset ahlaki bir çerçevede ilerlememektedir ve bu nedenle hükümdarların da ahlaklı davranmasına gerek yoktur. Hatta ahlaklı bir hükümdar ülkesinin yıkılmasına bile neden olabilmektedir. İnsanların en çok önem verdiği şey maddiyattır. Papalık devletini İtalyan birliğinin sağlanmasının önünde bir engel olarak görmüştür. Cicero ve Seneca’nın çizdiği adil, cömert ve yüce gönüllü hükümdar idealini eleştirmiş, bunun tam tersi bir hükümdar ideali oluşturmuştur.

Savaş ile ilgili “Savaş ve savaşla ilgili kural ve kurumlar, bir hükümdarın kafasında ve uygulamasında olması gereken tek şeydir, hatta işinin bu olması yerinde olur; yöneten kişinin gerçek mesleği budur, öyle ki bu sayede doğuştan hükümdarlar yerlerinde tutunabilir, sıradan vatandaşlar da çoğu kez hükümdarlığa yükselebilir. (…) Savaş sanatından nefret etmek yıkıma giden ilk adımsa, bu sanata mükemmelen sahip olmak da iktidara yükselmenin yoludur.” şeklinde bir düşünce savunmaktadır.

22 Haziran 1527 tarihinde vefat eden ve Santa Croce Bazilikası’na defnedilen Niccolo Machiavelli’nin bazı sözleri günümüzde dilden dile dolaşmaktadır. Bu sözlerden biri “İnsanlar korktukları kimseleri incitmektense, sevdikleri kimseleri incitmeyi yeğ tutarlar daima.”dır.

Niccolo Machiavelli, bilimsel literatüre “Sıfır Toplamlı İktidar Teorisi”ni kazandırmıştır. İktidarın gücünü bir pastaya benzetmiştir ve bu pastanın miktarı asla değişmemektedir. Siyasetçiler hiç kimseye güvenmemelidir çünkü her insanın özünde kötülük vardır. Hangi hükümdar sahip olduğu iktidar gücünü artırırsa diğer kişilerin gücünü kendi gücünü artırdığı miktarda azaltmaktadır. Yani özetle iktidarın miktarı asla değişmektedir, değişen bu miktarın payıdır ve bu pay her zaman değişecektir. Bu düşüncesini virtù kavramını kullanarak şu şekilde açıklamıştır. “Dünya her zaman aynıydı, yalnızca şu fark vardı: İlk önce Asur’da bulunan büyük virtùlar, Med ülkesine yerleşti. Sonra da Pers ülkesine, oradan da Roma İmparatorluğu’na geçti. Roma’nın düşüşünden sonra dünya üzerinde var olan virtù miktarı, tek bir imparatorluk tarafından ele geçirilememişse de, birçok ulus tarafından paylaşılmış durumdadır. Eskiden Franklar, Türkler ve Mısır sultanları, bugün ise Alman imparatorları bu payı alanlar arasındadır. Bundan çok önce de büyük şeyler başarmış olan Roma İmparatorluğu’nun doğudaki topraklarını fethetmiş olan şu ünlü Araplar vardı.” şeklindedir.

Anna Karenina 2 Cilt Takım

Anna Karenina 2 Cilt Takım Kısa Özet*Tolstoy dünyanın en iyi nesir yazarlarından biri. Anna Karenina da yazılmış en büyük aşk hikayelerinden.*– Vladimir NabokovAnna Karenina’nın isteyebileceği her şeyi vardır. Güzel, popüler ve zengindir. Bunların yanı sıra iyi bir eşe ve çocuğa sahiptir. Fakat hiçbiri Anna Karenina’nın mutsuz hissetmesini, evliliğinden soğumasını engellemez. Her şey zengin bir ordu subayı olan Kont Vronski ile tanışmasıyla değişir.Fyodor Dostoveyski’nin, *kusursuz bir sanat eseri* olarak tanımladığı Anna Karenina’da Tolstoy tutku, aşk, ihanet ve mutluluk temalarını işlerken, bir yandan da 19. yüzyıl Rus toplumunu merceği altına alıyor.

Bir Adalet Teorisi

Bir Adalet Teorisi Kısa Özet

John Rawls tarafından yazılan Bir Adalet Teorisi belki de yirminci yüzyılın ahlak ve siyaset felsefesi üzerine yapılmış en önemli çalışmasıdır, Kant’ın ve Mill’in çalışmalarının yanında duran bir klasiktir. Rawls, adaletin doğru ilkelerinin, özgür ve rasyonel kişilerin yer aldıkları ‘orijinal pozisyon’da bir bilinmezlik perdesi arkasında; toplumdaki kendi yerlerini, sınıflarını, ırklarını cinsiyetlerini, yeteneklerini, zekalarını ve güçlerini, hatta iyi/değer kavramlarını bilmeden bile üzerinde anlaştıkları ilkeler olduğunu ileri sürer. Buna göre Rawls, türettiği adaletin iki ilkesinin, özgürlüklerin dağıtımını, sosyal ve ekonomik değerleri düzenlediğini iddia eder.

Kitabın orijinal metni 1975 yılında yapılan Almanca tercümlesi için önemli ölçüde gözden geçirilmiştir. Bu düzeltmeler sonraki tüm tercümelere ve kitabın yeni baskılarına dahil edilmiştir. Elinizdeki Türkçe tercüme, düzeltilmiş metin dikkate alınarak yapılmıştır.

Harvard Üniversitesi’nden emekli olduktan sonra James Bryant Conant Üniversitesi’nde de profesör olarak görev yapan, siyaset ve etik felsefesine önemli katkılarda bulunan ve aynı zamanda hukukçu da olan John Rawls’ın diğer önemli eserleri arasında, Türkçeye de çevrilmiş olan The Law of People’s (Halkların Yasası) ile Political Liberalism (Siyasal Liberalizm) sayılabilir.

Ahlaki Duygular Kuramı

Ahlaki Duygular Kuramı, ahlaki sistemlerin temellerini yeniden atar, bu yüzden ahlak ve siyasi düşünce tarihinin ana metinlerinden biridir. Sempati fikrinden hareket eden Smith bilinç, ahlaki yargı ve erdemler üzerine özgün kuramlar ortaya koyar. 1759 yılında yayınlandıktan sonra büyük etki yaratan çalışma Aydınlanma devrinin toplumsal, hukuki ve idari kurumları için rehber bir yapıt haline gelmiştir. Bu bağlamda, modern insanın zihin yapılarını biçimlendiren bu eser sadece uzman araştırmacılar değil konuya ilgili her okur için eşsiz bir başucu kaynağıdır.

The Elements of Style

The Elements of Style Kısa Özet*This book aims to give in brief space the principal requirements of plain English style. It aims to lighten the task of instructor and student by concentrating attention (in Chapters II and III) on a few essentials, the rules of usage and principles of composition most commonly violated. In accordance with this plan it lays down three rules for the use of the comma, instead of a score or more, and one for the use of the semicolon, in the belief that these four rules provide for all the internal punctuation that is required by nineteen sentences out of twenty. Similarly, it gives in Chapter III only those principles of the paragraph and the sentence which are of the widest application. The book thus covers only a small portion of the field of English style. The experience of its writer has been that once past the essentials, students profit most by individual instruction based on the problems of their own work, and that each instructor has his own body of theory, which he may prefer to that offered by any textbook.*

Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları

*Eğer uyum sağlama sorunlarında aşama kaydedebilmek istiyorsanız, çatışmaları ortadan kaldırılması veya etkisizleştirilmesi gereken şeyler olarak değil, aramanız, ortaya çıkarmanız, beslemeniz ve dikkatli bir şekilde yönetilmesi gereken, sizi çözüme götürecek olan şeyler olarak görmelisiniz. Organizasyonel harmoniyi, yeni çözümler ortaya çıkarma sanatı olarak düşünün. Çatışmalar, üstünkörü değil gerçek harmoniye ulaşabilmek için hayati kaynaklardır.*

Liderlik üzerine söylenmiş tüm sözleri unutun! Bu kitap, size organizasyonunuzu ve dünyayı değiştirmek için araçlar ve taktikler sunacak, gerçek anlamda liderlik etmenin ne olduğunu gösterecek.

*Uyum sağlayan liderlik, insanların sürekli olarak mevcut iş tanımlarının ötesine geçmesini sağlayan bir liderlik yaratma işidir.*

Stratejik İkna

Stratejik İkna Kısa ÖzetHerkes sürekli olarak bizi bir konuda ikna etmeye çalışıyor: politikacılar, reklamcılar, medya ve en önemlisi de yakın çevremiz. Retorik sanatını doğru öğrendiğiniz takdirde konuşmaların yönünü belirleyebilir, tartışmaları kendi lehinize çevirebilirsiniz.Terfi alırken, satış yaparken, müşteri kazanırken, bir topluluğu sizinle taraf olmaya teşvik ederken, seçimlerinizi kabul ettirirken kısacası bu kitabı hayatın her alanında kullanabileceksiniz.Bu kitapta;Manipüle olduğunuzu anlamayı kolaylaştıran yalan dedektörleriniİnsanları onlarla aynı çizgide olduğunuza inandıracak şifreli diliFarklı ikna durumlarında cümlelerin hangi zaman formunda (geçmiş-şimdiki-gelecek) ifade edilmesi gerektiğinive çok daha fazlasını bulacaksınız.Dünyanın en güçlü şirketlerinde, Amerika’nın hatırı sayılır üniversitelerinde, NASA’da ve Pentagon’da ikna üzerine seminerler veren Jay Heinrichs, bu kitabında güncel ve gerçek örneklerle ikna psikolojisinin derinliklerine iniyor. Ünlü düşünürler, konuşmacılar ve hatta kurgu karakterlerle, öfkeye yer vermeden tartışırken nasıl ikna edici olabileceğinizi açıklıyor.

Doksan Beş Tez

Doksan Beş Tez Kısa ÖzetMartin Luther (1483-1546): Reform’un temellerini atan Alman ilahiyatçı, besteci, rahip ve keşiş. Orta halli bir ailenin çocuğudur. Önce Magdeburg Latin okulunda, daha sonra Erfurt Üniversitesi’nde eğitim aldı. 1511’de doktora derecesi aldı, ilahiyat ve felsefe dersleri verdi. 1515’te Saksonya ve Türingiya bölgesindeki kiliselerden sorumlu piskopos naibi oldu. 1517 yılında endüljansları eleştiren Doksan Beş Tez’ini Albrecht von Brandenburg’a gönderdi.Bu tezler kısa sürede önce Almanya’ya, iki ay gibi kısa bir sürede de Avrupa’ya yayıldı. Yazdığı önemli eserlerle kendi kilisesinin ve Protestanlığın temellerini attı. İncil’i Almancaya çevirdi, genel ibadet törenlerini düzenledi.2017’de 500. yaşını dolduran Reform’un ilk manifestosu Doksan Beş Tez ve Luther’in Albrecht von Brandenburg’a yazdığı mektup Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi’nde.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Edebi okur
  4 ay önce

  Harika bir tavsiye

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Harvard Profesörlerinin Önerdiği Kitaplar

%d blogcu bunu beğendi: