ŞEYTANIN ÇALIŞMA ODASI-M. Yusuf Kaplan

Gençlerde çalışma aşkını, zihinsel dinçliği ve bunlar dolayısıyla başarıyı erken dönemlerine yaymayı nasıl gerçekleştirebiliriz?

ZAFER ŞARKISI

Hayatın her alanında zaferin, güzelliğin belirtisi, doğal oluş ve yapmacıklıktan arınmaktır. Bu yüzden gençleri aydınlatmak istiyorsak, gerçek hazlarına ulaşmalarını sağlamalıyız. Gerçek hazzı ancak insanın kendisi bilebilir ve buna ulaşmanın yolu hareket etmektir. Doğru hareket yolunu göstermeli, onların zafer şarkılarını mırıldamalarına, mutluluk kaynaklarına ulaşabildiklerine tanıklık etmeliyiz. Bu şarkı, eylemlerin üzerinde var olmanın, derinliklerine inebildiklerinin göstergesi olacaktır.

SİSTEM HATASI

Rüşvet ve ödül yoluyla bir çalışma sistemi kurulabilir ama buradaki tehlike sahte çalışma şartlarının kendini tanıma yolunda bir araç olmamasıdır. Kendini tanımayan bir genç, tanımlayamaz da. Düşüncelerine kendini açıklayamaz ve düşünceleri onu açıklığa çıkaramaz. Ne yaptığını bilmeden çalışmak yüzeyseldir, alışkanlıklar silsilesidir ve insanın kendi zihnine eziyetidir. Bir bakıma düşünce hareketsizliğidir ve hareketsizlik, hastalıkların en beteridir. Hareket mutluluk getirir, hastalıkları giderir.

ZİHİN GÜVENCESİ

Gençlerin kendi zihinlerine güvenmelerini sağlamalıyız: düşüncelerini analiz etmenin, yol yordam bilmenin sonucuna çıkıyor bu, ama nasıl; Karanlıklarda düz yol yürümek olsa bile zor, gündüz elinde kargaşanın içerisinden sıyrılmayı bir düşün, burada aydınlıkta yok. Yorgunluk ve baştan çıkarılma, sadece el değil, iç kanatan tel örgüden elektrikli sınırlardır. Çarpılmadan önce yönünü belirlemeli, yerini ve odağını değiştirmeli birey. Bu durumlarda düşünce hareketliliği oldukça mühim, çünkü boşluktaki zihin rahata kaçarak bilgisizlikten hayatı çekilmez ve zor bulur. O an acı şekilde zihin, şeytanın çalışma odasına dönüşüyor ve usul usul, hunharca işleniyor. Arınabilme gücünü hissedenler, mücadelesinde direnenler, kendisine teminat olarak bu yaşadıklarını zihinlerine kazırlar. Ve her karmaşa bir öncekinden daha az yormaya, açıklıklar erkenden belirmeye hız kazanır. Mesele bireylerin çabasına bir şekilde değeceğine inanmasından geçiyor burada, çünkü yorulmanın sabır ve eziyetini, inançtan bağımsız hiçbir kuvvet göğüsleyemez.

SONUNDA

Karmaşıklıklar yorar ve yorar, sonunda elde edilen açıklık tek başına dikilmez karşılarında. Düşüncelerindeki aydınlık adaleti tesis etmenin baş aktörlüğünü üstlenir. Bir bakmışsın ki tanışma havasında huzur ile tokalaşırsın. Karmaşıklıklar mezarlığı zihin hapishanen, bütünleyici düşüncelerin diyarına dönüşmüştür.

Güzellikle kalın okurlar.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

ŞEYTANIN ÇALIŞMA ODASI-M. Yusuf Kaplan

%d blogcu bunu beğendi: