Mine Söğüt Kimdir?

Mine Söğüt (1968, İstanbul) roman, öykü, araştırma, biyografi, monografi ve söyleşi gibi türlerde birçok eser kaleme alan yazar ve gazetecidir. Son dönem Türk edebiyatının en ünlü isimlerindendir ve birçok eseri yurt dışında da ilgi görmektedir.

Mine Söğüt’ün biyografisi incelendiğinde Kadıköy Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne devam ettiği ve bölümden lisans ve yüksek lisans dereceleriyle mezun olduğu görülmektedir.

Söğüt, 1990 yılında gazeteciliğe başlamış ve birçok dergi ve gazetede çalışmıştır. Metin yazarlığı yapmıştır. Öküz dergisindeki, Cumhuriyet gazetesindeki yazılarıyla dikkat çekmiştir. Mine Söğüt’ün yaşam özeti incelendiğinde güncel sosyal ve politik olaylara ilişkin görüşlerini dile getirmekten çekinmediği görülmektedir.

Mine Söğüt’ün İlk Eseri Nedir?

Mine Söğüt’ün ilk eseri, “Adalet Cimcoz: Bir Yaşam Öyküsü Denemesi” isimli biyografidir. İlk romanı ise “Beş Sevim Apartmanı – Rüya Tabirli Cinperi Yalanları”dır.

Mine Söğüt’ün Kaç Tane Eseri Vardır?

Mine Söğüt’ün 13 tane eseri vardır. Yeni eserler üretmeye devam eden bir yazardır.

Mine Söğüt’ün Romanları Nelerdir?

Mine Söğüt romanlarında postmodern edebiyatın imkânlarından yararlanan, fantastik ögelere ve halk kültürü unsurlarına yer veren bir yazardır. Mine Söğüt’ün 4 adet romanı aşağıda listelenmiştir:

  • Şahbazın Harikulâde Yılı 1979: Mine Söğüt’ün1979 yılına, ülkenin belki de en karanlık dönemine dair birçok konuyu gerçekliğin farklı katmanlarına da dikkat çekerek ele aldığı romanıdır.
  • Beş Sevim Apartmanı: Mine Söğüt’ün yayımlanan ilk romanıdır. Kitapta, Cihangir Pürtelaş Sokağı’ndaki bir apartmanda yaşanan sıra dışı olaylar konu edilmiştir. Eser, farklı kişiler tarafından sahneye de uyarlanmıştır.
  • Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey: Bir yazar olan ve yeni romanı için eski fotoğrafların izini süren Olcayto Ran, kendisini Madam Arthur Bey’in lanetli dünyasında bulmaktadır. Mine Söğüt’ün sıra dışı romanlarındandır.
  • Kırmızı Zaman: Yazarın ikinci romanıdır. Başlıca kahramanları Zaman Dayı, Halat Niyazi, Botan ve Hüsrandır. Bu kahramanların 1900’lerin başlarından 2002 yılına uzanan ve birbirine karışıp kimsesizler mezarlığı ile son bulan hikâyesini işlemektedir.

Mine Söğüt’ün Öyküleri Nelerdir?

Mine Söğüt, öykülerinde toplumun aksayan yönlerini eleştiren ve okuru da bu aksaklıkları düşünmeye iten bir yazardır. Hem Türk edebiyatının hem de batı edebiyatının öykü tekniklerini kullanmaktadır. Mine Söğüt’ün 2 adet öykü kitabı aşağıda listelenmiştir:

  • Gergedan: Günümüz sorunlarını içeren, bireysel ve toplumsal sorgulamalar içeren çarpıcı öykülerden oluşmaktadır. Bu öykülere Bahadır Baruter’in çizdiği 7 farklı görsel eşlik etmektedir.
  • Deli Kadın Hikâyeleri: Mine Söğüt’ün ilk öykü kitabıdır. Baskıya, kısıtlamaya, dışlanmaya maruz kalan; güçsüzlüğe, delirmeye, cinnete terk edilen kadınları anlatan 21 delilik hikâyesinden oluşmaktadır. Kitapta yer alan “Kendi Hayatımızı Yaşamak Varken” ve “Sinekler Sevişirken” isimli hikayeler oyunlaştırılıp sahnelenmiştir.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Mine Söğüt Kimdir?

%d blogcu bunu beğendi: