Şule Gürbüz Kimdir?

Şule Gürbüz (1974, İstanbul); roman, şiir, hikaye, tiyatro, anlatı ve deneme gibi türlerde eserler kaleme alan yazar, hikaye yazarı, oyun yazarı, şair ve mekanik saat ustasıdır.

Şule Gürbüz’ün biyografisi incelendiğinde edebiyata ve müziğe olan tutkusunun çocukluk yıllarına uzandığı görülmektedir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olmuştur. Cambridge Üniversitesi’nde felsefe eğitimi almıştır.

Şule Gürbüz’ün eserleri Mitos Yayınları ve İletişim Yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Yaşam özeti incelendiğinde çok yönlü bir insan olduğu anlaşılmaktadır. Günümüzde yazarlığın yanı sıra Milli Saraylar Müdürlüğü’nde sanat tarihçisi ve antika saat tamircisi olarak çalışmaktadır.

Şule Gürbüz İlk Eseri Nedir?

Şule Gürbüz’ün ilk eseri 1992 yılında yayımlanan “Kambur” isimli romanıdır. Yazar ilk eseri yayımlandığında henüz 18 yaşındadır.

Şule Gürbüz bir deftere yazdığı “Kambur” romanını İletişim Yayınevi’ne ilk götürdüğünde Murat Belge ile karşılaşmıştır. Murat Belge metni beğenince Şule Gürbüz eserini Sultanahmet Adliyesi’nin önünde bir arzuhalcide daktiloya çektirmiştir. Kitap yayımlandıktan sonra da olumlu geri dönüşler almıştır.

Şule Gürbüz’ün Kaç Tane Eseri Vardır?

Şule Gürbüz’ün 7 adet eseri yayımlanmıştır. “Ağrıyınca Kar Yağıyor” isimli bir şiir kitabı, “Ne Yaştadır, Ne Başta Akıl Yoktur” isimli bir tiyatro oyunu, “Coşkuyla Ölmek” ve “Zamanın Farkında” isimli iki öykü kitabı, “Öyle miymiş?” isimli bir deneme kitabı ve “Kambur” ile “Kıyamet Emeklisi” adında iki romanı vardır. Kıyamet Emeklisi romanı 2 ciltten oluşmaktadır.

Şule Gürbüz Romanları Nelerdir?

Şule Gürbüz’ün roman türünde 2 eseri vardır. Yazarın romanları aşağıda listelenmiştir:

  • Kambur:Yazarın erken dönem ürünüdür. Romanda kamburluğu yüzünden psikolojik sorunlar yaşayan kahramanın ruh durumu ve yaşamı anlatılmaktadır. Murat Belge, “Kambur” romanını şu sözlerle değerlendirmiştir: “Genç bir yazarın ilk eseri denecek, ‘juvenilia’ kategorisine sokulacak hiçbir yanı yoktu Kambur’un. Olgun bir yazarın elinden çıkmış, acemiliği, sakarlığı olmayan, olgun bir metindi.”
  • Kıyamet Emeklisi:İki ciltlik bir romandır. Romanın başkahramanı Erzurumlu bir ailenin en küçük çocuğu olan Aziz’dir. Kitapta Aziz’in çocukluğundan yaşlılığa kadar geçen süre içinde yaşadığı maceralar, manevi yolculuğu anlatılmaktadır.

Şule Gürbüz Öyküleri Nelerdir?

Şule Gürbüz’ün öykü türünde 2 kitabı vardır. Yazarın öykü kitapları aşağıda listelenmiştir:

  • Coşkuyla Ölmek:Aralarında tematik bir bağ olanRuhuna Fatiha, Akılsız Adam, Akılsız Adamın Oğlu Sadullah Efendi ve Rüya İmiş başlıklarını taşıyan dört hikayeden oluşmaktadır.
  • Zamanın Farkında:Müzik Hocası, Cansın, Mezarlıktan Geçiş, Mutfak, Zamanın Farkında başlıklarına sahip beş hikayeden oluşmaktadır. Şule Gürbüz’ün ilk hikaye eseridir ve yazar bu kitabıyla Oğuz Atay Öykü Ödülü’nü almıştır.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Şule Gürbüz Kimdir?

%d blogcu bunu beğendi: